Reklama
poniedziałek, 25 listopada 2024 01:29
Reklama

KUL w Paryżu

  • Źródło: rzecznik prasowy KUL
KUL w Paryżu

Autor: archiwum KUL

Otwarcie wystawy w Polskim Seminarium w Paryżu: „Papież Jan Paweł II - dar Polski dla świata", panele dyskusyjne  z udziałem naukowców KUL oraz koncerty artystów  Muzykologii KUL pozwoliły środowiskom polonijnym na zetknięcie się z kulturą i sztuką ojczyzny podczas majowych „Dni KUltury Polskiej" w Paryżu, za organizację których odpowiadała Akademia Polonijna KUL. 

Uczestnicy trzydniowych spotkań podkreślali, że byli nie tylko wzruszeni, ale też odczuwali wdzięczność, że Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II organizuje tego typu wydarzenia.  

 

Dni Kultury Polskiej  otworzył prorektor KUL ds. misji i cyfryzacji dr hab. Adam Zadroga, prof. KUL. - Święty Jan Paweł II przez całe swoje życie był orędownikiem praw człowieka, sprawiedliwości społecznej i pokoju. Jego wpływ był odczuwalny nie tylko w naszej Ojczyźnie-Polsce, ale również na całym świecie. To dla mnie wielki zaszczyt powitać wszystkich Państwa na Dniach KULtury Polskiej w Paryżu - podkreślił prorektor KUL ds. misji i cyfryzacji, dr hab. Adam Zadroga, prof. KUL. 

 

O swoich bezpośrednich i bliskich relacjach ze św. Janem Pawlem II opowiadał gość specjalny wydarzenia, autor większości zdjęć wystawy „Papież Jan Paweł II – dar Polski dla świata", fotograf  Grzegorz Gałązka. - To był mój papież. Jan Paweł II był człowiekiem wszechstronnym. Potrafił rozmawiać z każdym. Nigdy nikogo nie poróżnił. Był człowiekiem prawdy, on się jej nie bał. Był to człowiek bardzo uczciwy. Jestem wdzięczny, że mogłem być z nim podczas Jego podróży, ważnych spotkań. Przede wszystkim jednak zapisał się w mej pamięci jako mistyk. Modlił się tak, że emanowała z niego świętość  - wspominał  Grzegorz Gałązka.

Eksperci panelu dyskusyjnego  „Jan Paweł II – czy nauczanie papieża z Polski jest dziś potrzebne?", dr Robert Derewenda z Instytutu Historii KUL, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie; ks. dr hab. Marek Słomka, prof. KUL, dyrektor Instytutu Jana Pawła II KUL oraz fotograf papieski Grzegorz Gałązka odnieśli się  m.in. do znaczenia nauczania Jana Pawła II we współczesnym świecie, tego czy może być ono inspirujące dla młodych ludzi. - Mówić o Janie Pawle II to rozpalić na nowo miłość i szacunek do niego, do Jego pontyfikatu, ale też osobiście do człowieka, który był szanowany na całym świecie, a każde spotkanie z nim wywoływało nie tylko wzruszenie, ale przede wszystkim pozostawiało ślad nie do zatarcia - podkreślił ks. dr hab. Marek Słomka, Prof. KUL. 

 

Zgodnie z programem drugiego dnia  majowych spotkań polonijnych,  z udziałem ekspertów KUL: dr. hab. Lecha Giemzy prof. KUL z Instytutu Literaturoznawstwa; dr. hab. Mariusza Kopra prof. KUL z Instytutu Językoznawstwa oraz dr. hab. Artura Mamcarza-Plisieckiego, prof. KUL z Katedry Filozofii Kultury i Podstaw Retoryki toczyła się dyskusja dotycząca m.in. zmian w języku polskim i jego przyszłości, języka internetu i nowych mediów, wypowiedzi publicznych, a także literatury współczesnej i klasycznej oraz jej obecności w mediach społecznościowych.

 

Po zakończeniu panelu odbył się koncert artystów Muzykologii KUL „Polska piosenka w historii. Historia Polski w piosenkach". Wydarzenie stanowiło okazję do odbycia muzycznej podróży zarówno w miejscu, jak i w czasie. Artyści za pomocą wybranych utworów zaprezentowali dwa wieki historii Polski zapisanej w dźwiękach i słowach.

 

Dni Kultury Polskiej w Paryżu zakończyły się Mszą św. w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Paryżu. Po niej koncertowali artyści Muzykologii KUL z programem „Królowej Polski w Hołdzie". 

 

Wydarzenie patronatem objął Ambasador RP w Republice Francuskiej i Księstwie Monako, Jan Emeryk Rościszewski. Patronem medialnym był portal Polskifr.fr, a partnerem Polska Misja Katolicka we Francji.


Podziel się
Oceń

Komentarze