Reklama
poniedziałek, 25 listopada 2024 01:32
Reklama

Sukces czasopisma Studia Iuridica Lublinensia w światowym rankingu

  • Źródło: rzecznik prasowy UMCS
Sukces czasopisma Studia Iuridica Lublinensia w światowym rankingu

Autor: archiwum UMCS

Czasopismo Studia Iuridica Lublinensia w najnowszym światowym rankingu czasopism naukowych SCImago Journal&Country Rank uzyskało status czasopisma Q2. Włączenie Studia Iuridica Lublinensia do kwartylu drugiego oznacza, że czasopismo Wydziału Prawa i Administracji UMCS oraz Instytutu Nauk Prawnych UMCS zajmuje aktualnie najwyższą pozycję na świecie wśród polskich czasopism prawniczych oraz ósme miejsce w rankingu najlepszych czasopism prawniczych Europy Środkowej.

Wskaźnik Scimago Journal Rank jest miarą prestiżu czasopisma naukowego, który uwzględnia szereg czynników decydujących o jego pozycji. Przy obliczaniu SJR bierze się pod uwagę zarówno liczbę cytowań otrzymanych przez czasopismo, jak i prestiż oraz znaczenie czasopism, z których cytowania pochodzą. Wskaźnik jest obliczony we współpracy z laboratorium SCIMago.

 

 Studia Iuridica Lublinensia to czasopismo naukowe założone w 2003 roku na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. W czasopiśmie publikowane są artykuły naukowe, komentarze do orzeczeń sądowych, recenzje oraz sprawozdania z konferencji naukowych, zwłaszcza z zakresu nauk prawnych (prawo). Studia Iuridica Lublinensia ukazuje się cztery razy w roku. Redakcja może podjąć decyzję o wydaniu numeru specjalnego wydawanego w ramach stałego harmonogramu wydawniczego lub jako numer dodatkowy. Wydawane są specjalne numery prezentujące konkretne problemy badawcze, które są nowatorskie, szczególnie aktualne i przyczyniają się do wypełnienia luki poznawczej w obszarze nauk prawnych. Od 2018 roku wszystkie artykuły naukowe publikowane są w Studia Iuridica Lublinensia w języku angielskim. Artykuł w języku polskim może zostać opublikowany na stronie internetowej czasopisma jako wersja poglądowa, jeżeli jest to uzasadnione specyfiką polskiego języka prawniczego oraz możliwością wykorzystania wyników badań w praktyce organów stosujących prawo. Redakcja może wyjątkowo podjąć decyzję o opublikowaniu artykułu naukowego w języku francuskim lub niemieckim, jeżeli jest to uzasadnione tematyką pracy. Komentarze do orzeczeń publikowane są zarówno w języku angielskim, jak i polskim, ze względu na praktyczny charakter tej formy publikacji oraz specyfikę polskiego języka prawniczego, a co za tym idzie możliwość prowadzenia regularnego dialogu między sądami a naukowcami. Czasopismo wydawane jest w wersji elektronicznej na zasadzie otwartego dostępu. Studia Iuridica Lublinensia znajduje się na liście czasopism naukowych punktowanych prowadzonej przez Ministra Edukacji i Nauki oraz jest indeksowana w polskich i międzynarodowych bazach danych.

 

SCImago Journal&Country Rank to publicznie dostępny portal zawierający czasopisma i krajowe wskaźniki naukowe opracowane na podstawie informacji zawartych w bazie danych Scopus (Elsevier B.V.). Wskaźniki te można wykorzystać do oceny i analizy dziedzin nauki. Dane dotyczące cytowań pochodzą z ponad 34 100 tytułów od ponad 5000 międzynarodowych wydawców oraz wskaźników wydajności z 239 krajów na całym świecie.

Platforma ta bierze swoją nazwę od wskaźnika SCImago Journal Rank (SJR), opracowanego przez SCImago na podstawie powszechnie znanego algorytmu Google PageRank. Wskaźnik ten pokazuje widoczność czasopism znajdujących się w bazie Scopus od 1996 roku.


Podziel się
Oceń

Komentarze