„Szalony wiek XX, czyli o wolności słowa i nie tylko…” to hasło przewodnie XIV edycji „Dnia Historyka”, który odbędzie się 12 maja br. w Instytucie Historii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej (Pl. M. Curie-Skłodowskiej 4a).
W tym roku Dzień Historyka rozpocznie się o godz. 10.00 w Dużej Auli Wydziału Historii i Archeologii UMCS.
- Myślą przewodnią tegorocznego DH, jak też poprzednich edycji, był koherentny, a zarazem podany przystępnym językiem przekaz dotyczący konkretnego tematu. Celem jest zachęcenie młodych ludzi nie tylko do studiowania historii i kierunków pokrewnych na Wydziale Historii i Archeologii UMCS, ale także, a może przede wszystkim, do jej poznawania. Nie bez znaczenia jest ponadto chęć pokazania młodym ludziom, uczniom szkół średnich Lublina i całego województwa lubelskiego, że historia jest dyscypliną żywą, a wieści o jej skostnieniu są nie tyle przesadzone, co nieprawdziwe – informują organizatorzy.
XIV edycję Dnia Historyka rozpoczną dwie tematyczne dyskusje poświęcone refleksjom nad „szalonym” XX wiekiem, tj.: „Zamach stanu Józefa Piłsudskiego, czyli czego nie wiece o Józefie Piłsudskim i „jego” Polsce” oraz „Cenzury i wolności słowa w XX wieku, tj. słów kilka o tym, kto i dlaczego ograniczał Polakom prawa obywatelskie”.
W programie również ciekawe warsztaty przygotowane zarówno przez pracowników naukowych, jak i członków kół studenckich działających w Instytucie Historii UMCS oraz występ kabaretu eM-Ce-eS, nowej inicjatywy Chatki Żaka, która rozpoczęła swoją działalność w ubiegłym roku. Oprócz tego organizatorzy zapraszają na wydarzenia towarzyszące, m.in. bezpłatne zwiedzanie Muzeum Narodowego, spacer z przewodnikiem po Starym Mieście czy zwiedzanie placówki, magazynów archiwalnych i przygotowanej okolicznościowej wystawy w Archiwum Państwowym w Lublinie.
„Dzień Historyka” w Instytucie Historii UMCS to cykliczne wydarzenie, które odbywa się od 2009 roku.
Inicjatywa ma na celu przede wszystkim promowanie historii jako dyscypliny naukowej.
Komentarze