Reklama
sobota, 23 listopada 2024 23:28
Reklama

Samorządowy Kongres Trójmorza już za 4 tygodnie

  • Źródło: rzecznik prasowy UMWL
Samorządowy Kongres Trójmorza już za 4 tygodnie

Autor: archiwum UMWL


W Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie (LCK) odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca trzeci Samorządowy Kongres Trójmorza, który odbędzie się w Lublinie w dniach 16-17 maja br. Organizatorzy spodziewają się udziału tysiąca uczestników stacjonarnych z kilkunastu krajów świata: osobistości świata polityki, liderów kluczowych sektorów gospodarki, a także przedstawicieli administracji publicznej i samorządowej.
Celem Kongresu Trójmorza jest stworzenie przestrzeni do międzynarodowej dyskusji na temat przyszłości i kierunków współpracy w ramach Inicjatywy Trójmorza oraz możliwość wymiany doświadczeń gospodarczych istotnych z perspektywy współpracy międzynarodowej i regionalnej.
W konferencji wzięli udział Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Zbigniew Wojciechowski, prezes Instytutu Rozwoju Samorządu Terytorialnego Województwa Lubelskiego i przewodniczący Rady Programowej Kongresu dr hab. Marcin Szewczak, prof. KUL oraz prorektor KUL dr hab. Beata Piskorska, prof. KUL.
– Chcemy być bliżej samorządów i zintegrować dwieście kilkadziesiąt regionów państw Trójmorza. Nasze priorytety na ten rok to bezpieczeństwo energetyczne, rozwój transportu międzynarodowego, rozwój małych i średnich przedsiębiorstw czy wymiana młodzieży z ośrodków naukowych. 16 maja rozpoczniemy Samorządowy Kongres Trójmorza dyskusją na temat obronności i tego, co dzieje się we współczesnej Europie – zapowiedział marszałek Jarosław Stawiarski.
Na najbliższym Kongresie poruszone zostaną tematy dotyczące bezpieczeństwa energetycznego i bezpieczeństwa w regionie. 
Przez ostatnie edycje poszczególne regiony Inicjatywy podpisywały Deklarację Lubelską o utworzeniu Sieci Regionów Trójmorza, która stanowi narzędzie prowadzenia i nawiązywania regularnych kontaktów oraz podejmowania wspólnych działań pomiędzy zainteresowanymi samorządami. W tym roku ta deklarację ma się urzeczywistnić. W drugim dniu Kongresu szefowie regionów założycielskich Sieci podpiszą umowę o Sieci Regionów Trójmorza, po czym nastąpi uroczyste przyjęcie nowych członków Sieci z Rumunii oraz Ukrainy. Łącznie do Sieci zgłosiły swój akces 22 regiony z 6 krajów Europy Środkowej i Wschodniej. 
– Przez ostatni rok zrealizowaliśmy projekt badawczy, gdzie przeprowadzone zostały badania w formie raportu wśród samorządów, a wnioski końcowe będą wdrażane już podczas tego kongresu – mówił prof. Marcin Szewczak, przewodniczący Rady Programowej Kongresu.
Jedna z ważniejszych dyskusji poświęcona będzie wyzwaniom, przed jakimi stoi Inicjatywa Trójmorza w kontekście współpracy z Ukrainą. W trakcie Kongresu organizatorzy chcą szukać rozwiązań na uzupełnienie brakujących połączeń kolejowych sieci TEN-T, a także podsumować projekty realizowane na granicach państw Unii Europejskiej (Polski, Słowacji, Węgier i Rumunii) z Ukrainą. Kongres to miejsce do prowadzenia ożywionej dyskusji w kontekście trwającej od roku wojny u naszych sąsiadów i poszukiwania instrumentów finansowych niezbędnych dla odbudowy państwa ukraińskiego po zakończeniu działań wojennych. 
Podczas tegorocznego wydarzenia  szczególny akcent ma zostać położony na roli młodzieży oraz edukacji. Do agendy Kongresu dodana została nową ścieżka tematyczna w dziedzinie nauki, której partnerem jest Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Uniwersytety z różnych zakątków Europy podpiszą porozumienie o utworzeniu Sieci Uniwersytetów Trójmorza. Równolegle będzie się odbywać zupełnie nowe wydarzenie towarzyszące, czyli Wschodni Kongres Młodych Liderów. Liczymy na to, że aktywny udział młodych pozwoli nam zauważyć nowe obszary działania Inicjatywy.

 


Podziel się
Oceń

Komentarze