Reklama
poniedziałek, 25 listopada 2024 05:32
Reklama

Nuncjusz  Apostolski w Grecji laureatem Nagrody im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia

  • Źródło: rzecznik prasowy KUL
Nuncjusz  Apostolski w Grecji laureatem Nagrody im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia

Autor: archiwum KUL

 

Ks. arcybiskup Jan Romeo Pawłowski znany ze służby dyplomatycznej m.in. jako atache w Stolicy Apostolskiej, sekretarz Nuncjatury Apostolskiej w Kongo, RPA, Czadzie, Tajlandii, Brazylii i Francji, a obecnie Nuncjusz Apostolski w Grecji odebrał na KUL Nagrodę im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego. – Przyznanie mi wyróżnienia kieruje moją uwagę ku kardynałowi Wyszyńskiemu, który swym życiem dał świadectwo jak Bóg ze zła wyprowadza dobro – mówił laureat.

Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Nagrodę im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa przyznaje  za wybitne osiągnięcia naukowe, dydaktyczne, zawodowe bądź organizacyjne mające na celu szerzenie zasad katolickich, zgodnie z zasadą Deo et Patriae (Bogu i Ojczyźnie). W laudacji wygłoszonej przez  ks. prof. Wojciecha Szukalskiego z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu padły słowa na temat posługi arcybiskupa Pawłowskiego. – Ks. Jan swą posługę pełni w duchu pokory. Niejednokrotnie podkreśla, że biskup powinien być ojcem, pasterzem, przyjacielem, lekarzem – podkreślił ks. prof. Szukalski.W działalności dyplomatycznej laureat kieruje się człowieczeństwem oraz duchem patriotyzmu. – Nigdy nie zapomina o swoich rodakach, bez względu na to w jakim zakątku świata się znajduje – dodał laudator.

W uroczystości, która zorganizowana została przez stowarzyszenie, uczestniczył minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, ubiegłoroczny laureat nagrody Prymasa Tysiąclecia.  – Kolejny zasłużony Polak zostaje uhonorowany na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Fakt przyjęcia nagrody przez abp. Pawłowskiego to głos w obronie wartości chrześcijańskich – mówił minister.

Rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski poruszył wątek zagranicznej działalności abp. Pawłowskiego, która może stać się wspólnym mianownikiem do podjęcia działań wraz z uniwersytetem.  – Na KUL rozpoczęło działalność Studium dla Polonii i Polaków za Granicą, w przyszłym roku będziemy uruchamiali stacjonarną placówkę w Niemczech. Mając takiego sojusznika w Grecji, nic nie stoi na przeszkodzie byśmy dotarli i do tego kraju – powiedział ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Ks. arcybiskup Jan Romeo Pawłowski urodził się 23 listopada 1960 roku w Biskupcu. W roku 1987 podjął studia na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, gdzie uzyskał tytuł doktora prawa kanonicznego. Znany jest ze służby dyplomatycznej m.in. w Stolicy Apostolskiej, sprawując funkcję atache. Był też sekretarzem Nuncjatury Apostolskiej w Kongo, RPA, Czadzie, Tajlandii, Brazylii i Francji. Od końca 2002 roku pełnił posługę w watykańskim Sekretariacie Stanu, w Sekcji do Spraw Relacji z Państwami. 1 grudnia 2022 roku Ojciec Święty Franciszek mianował ks. arcybiskupa Nuncjuszem Apostolskim w Grecji.

 

 

 


Podziel się
Oceń

Komentarze