Nauki ścisłe – są tylko dla mężczyzn? Zainicjowana przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych i Fundację Edukacyjną Perspektywy akcja obala ten stereotyp. Jej celem jest zachęcanie uczennic szkół ponadgimnazjalnych do podejmowania studiów technicznych.
Głównym punktem co roku jest konferencja podczas dnia otwartego. 30 marca studentki, absolwentki i panie, pracujące na uczelniach opowiedzą uczennicom o swoich karierach i doświadczeniach. Spora część absolwentek kierunków ścisłych prowadzi firmy technologiczne, zarządza fabrykami czy projektami naukowymi, tym samym przyczyniając się do rozwoju całego kraju, a nawet świata.
Akcja „Dziewczyny na politechniki!” organizowana jest od dziesięciu lat na dwudziestu polskich uczelniach (w tym na Politechnice Lubelskiej – tam Dzień Otwarty odbędzie się 22 marca). Wzięło w niej udział ponad 100 tysięcy dziewczyn. Zainteresowanie młodych kobiet zawodami, dotychczas uznawanymi za typowo męskie, stale się zwiększa, co potwierdzają statystyki: przez 10 lat, przy spadającej liczbie studentów, liczba kobiet, studiujących kierunki ścisłe wzrosła o ponad 8000 tysięcy (dane na podstawie Raportu Kobiety na politechnikach 2017).
W naukach ścisłych kobiet wciąż jest niedużo. Tymczasem są bardzo potrzebne. Nie tylko inspirują mężczyzn, ale same także wszechstronnie rozwijają świat! Więcej informacji o akcji na stronie http://www.dziewczynynapolitechniki.pl/
Komentarze