Reklama
piątek, 22 listopada 2024 21:26
Reklama

Dzień Podoficera Lubelskiej Brygady OT

  • Źródło: oficer prasowy 2 LBOT
Dzień Podoficera Lubelskiej Brygady OT

Autor: oficer prasowy 2LBOT

      .
 

W ramach Dnia Podoficera obchodzonego w 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w ubiegłym tygodniu, zorganizowano intensywne szkolenie strzeleckie dla 30 podoficerów z 21 batalionu lekkiej piechoty.

    Dzień Podoficera to cykliczne przedsięwzięcie szkoleniowe służące pogłębianiu wiedzy, umiejętności oraz integracji żołnierzy w korpusie podoficerów. Tym razem żołnierze z 21 lubelskiego batalionu lekkiej piechoty wykorzystali ten czas na intensywne szkolenie strzeleckie, które odbyło się na strzelnicy Osówka k. Lublina. 

Korpus podoficerski to swoisty kręgosłup armii. Kapral, czyli pierwszy stopień podoficerski w Wojskach Obrony Terytorialnej wiąże się przede wszystkim ze stanowiskiem dowódcy drużyny. Podoficer odgrywa istotną rolę dowódczą i szkoleniową, czuwa nad dyscypliną, a także dba o morale żołnierzy. 

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej jako pierwsza w WOT rozpoczęła realizację projektu „SONDA”, którego celem jest odpowiednie wyszkolenie kadry podoficerskiej. Pilotażowy kurs wystartował w kwietniu 2019 r. Od tamtej pory przeprowadzono dziewięć edycji kursu, a w listopadzie br. ruszy dziesiąta. W sumie stopień kaprala otrzymało już blisko 230 absolwentów kursów „SONDA” - żołnierzy OT oraz żołnierzy zawodowych 2 LBOT.

- Jako żołnierz szeregowy czułam, że stać mnie na więcej i chciałam iść dalej, zdobywać umiejętności na wyższym poziomie i przekazywać wiedzę innym. Podczas „SONDY” szybko dostrzegłam wartości tego kursu, nauczyłam się myśleć i działać jak dowódca sekcji. Na tym jednak nie poprzestałam, ciągle podnoszę swoje umiejętności, głównie podczas szkoleń w ramach dni podoficera, na których uczymy się od siebie nawzajem, wymieniamy doświadczeniami i wiedzą. Jesteśmy bardzo zgraną grupą, choć na co dzień każdy z nas jest w innej kompanii. Ogromnym wsparciem dla nas jest Starszy Podoficer Dowództwa w batalionie, który organizuje dla nas ciekawe zajęcia, w oparciu o swoje doświadczenia zdobyte na misjach zagranicznych. – mówi kpr. Justyna Zyza obecnie z-ca dowódcy sekcji w 21 lubelskim batalionie lekkiej piechoty, prymus 8. edycji „SONDY”. 

Szkolenie podoficerów służby zawodowej oraz ochotniczej w ramach kursów „SONDA”, to jeden z najważniejszych elementów wzmacniających strukturę Wojsk Obrony Terytorialnej. Jest dopełnieniem całej struktury szkoleniowej WOT, wpisanym między funkcjonujące już szkolenia szeregowych i kandydatów na oficerów w ramach kursu „Agrykola”.

Celem „SONDY” jest zagospodarowanie ogromnego potencjału żołnierzy WOT oraz pozyskanie i wyszkolenie kadry podoficerskiej piątego rodzaju sił zbrojnych. Idea kursu nawiązuje do kilku cennych doświadczeń, w tym Szkoły Niższych Dowódców Armii Krajowej, modelu kształcenia podoficerów w USA, polskich doświadczeń oraz obecnych potrzeb Wojska Polskiego. 


 


Podziel się
Oceń

Komentarze