Reklama
sobota, 23 listopada 2024 02:31
Reklama

Historia Bożego Ciala

Już pojutrze ulicami polskich miast, miasteczek i wsi tradycyjnie przejdą procesje Bożego Ciała. Skąd wzięła się ta tradycja i jak głęboko w historię Kościoła sięga?
  • Źródło: redakcja
Historia Bożego Ciala

Autor: fotopolska.eu

Tradycja obchodzenia Bożego Ciała sięga roku 1246 i związana jest z widzeniami św. Julianny z Cornillon, przeoryszy konwentu augustianek.  Jezus objawil się świętej Juliannie przykazał jej,  aby dołożyła wszelkich starań w celu ustanowienia święta ku czci Ciała i Krwi. Początkowo uroczystość została wprowadzona tylko lokalnie dla diecezji Liège, z czasem jednak święto zaczęto obchodzić w całej Germanii.  Urban IV, który wcześniej był archidiakonem Liege po wstąpieniu na Stolicę Piotrową bullą Transiturus ustanowił dla całego Kościoła Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej.



Bulla Urbana IV nie została jednak ogłoszona ze względu na śmierć papieża. Oficjalnie świętem kościola katolickiego ogłosił je dopiero papież Jan XXII w 1317 roku. Po raz pierwszy w Polsce Uroczystość Najświętszego Ciala i Krwi Pańskiej obchodzono w 1320 roku, a za uroczystość powszechną uznano ją dopiero w 1420 roku.



W Polsce w związku z Uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, poza uroczystą Mszą Św. odbywa się także procesja ulicami miasta do czterech ołtarzy. Przy każdym ołtarzu odczytywany jest stosowny fragment Ewangelii nawiązujący do tematyki Eucharystycznej. Z Bożym Ciałem ściśle związana jest także uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, która obchodzona jest w piątek po oktawie Bożego Ciała.

Boże Cialo jest w Polsce dniem ustawowo wolnym od pracy.

fotografie pochodzą z portalu fotopolska.eu


Podziel się
Oceń

Komentarze