Miasto zamówiło nową ortofotomapę dla Lublina. Zdjęcia lotnicze obejmą cały obszar miasta, łącznie o powierzchni około 156 km2. Z nowych danych mieszkańcy skorzystają za pośrednictwem modułów Systemu Informacji Przestrzennej Lublina, zarówno w opcjach 2D jak i 3D.
– Już od dłuższego czasu stawiamy na intensywny rozwój miejskich danych przestrzennych. Nasze serwisy już są rozbudowane w tym zakresie i wykorzystują najnowsze technologie. Było to możliwe dzięki realizacji projektów oraz ścisłej współpracy z lubelskim środowiskiem naukowym. Nowa ortofotomapa będzie najbardziej aktualną i dokładną tego typu mapą Lublina, a dane w niej zawarte wykorzystamy między innymi przy realizacji usług geodezyjnych, analiz środowiskowych czy planowaniu przestrzennym – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.
Umowa na opracowanie nowych danych cyfrowych Lublina – tzw. fotogrametrycznych obejmuje wykonanie pionowych zdjęć lotniczych oraz dokładne określenie ich położenia w przestrzeni, a następnie opracowanie na podstawie uzyskanych danych – prawdziwej ortofotomapy, czyli pozbawionej pochylenia obiektów i martwych pól. Ponadto powstaną cztery komplety zdjęć ukośnych, a następnie fotoplany. Uzyskane zdjęcia ukośne pozwolą na wykorzystanie ich do nakładania tekstur na model 3D i ogląd obiektów budowlanych z różnej perspektywy. Ważnym elementem zamówienia jest również wykonanie skaningu laserowego (chmury punktów LiDAR), który jest jedną z najnowocześniejszych technik pozyskiwania danych dla numerycznego modelu terenu, a następnie opracowanie takiego modelu dla Lublina. Na podstawie pozyskanych danych wraz z nałożonymi teksturami pochodzącymi ze zdjęć ukośnych powinien powstać nowy model Mesh 3D Lublina.
Ortofotomapa to obraz powierzchni terenu powstały w wyniku przetworzenia zdjęć lotniczych lub satelitarnych. Ma wszechstronne zastosowanie, m.in. w planowaniu przestrzennym, analizach środowiskowych, projektowaniu robót budowlanych, wizualizacjach i działaniach marketingowych. Ortofotomapy są wykorzystywane także jako mapy tła dla różnych systemów GIS.
Ostateczny termin nalotu dla zdjęć pionowych do ortofotomapy oraz skanera laserowego określono na 15 lipca, zaś na wykonanie całości zamówienia wykonawca ma 175 dni. Wszystkie zdjęcia pionowe powinny powstać w zbliżonych warunkach oświetleniowych i położeniu słońca nie mniejszym niż 25 stopni. Dane w postaci ortofotomapy, danych LIDAR, mesh 3D, fotoplanów ukośnych z funkcją porównywania danych – z różnych lat, dostępne będą w posiadanym przez Miasto środowisku internetowym.
Miasto Lublin posiada duży potencjał, zarówno jeśli chodzi o zasoby, jak i aktualne możliwości techniczne w udostępnianiu wszelkich danych przestrzennych. W Systemie Informacji Przestrzennej Lublina (SIPL) gromadzone są dane geodezyjne, geograficzne, planistyczne i wszystkie inne, które mają swoje odniesienie w przestrzeni miasta. System składa się obecnie z czterech modułów i zawiera: Mapy 2D, Mapy 3D, Porównywarkę oraz E-usługi.
Komentarze