Autorzy zestawienia wyróżnili Lublin za wspieranie rozwoju innowacyjnych technologii, tworzenie warunków dla rozwoju motoryzacji oraz wykwalifikowane kadry. Aż 10 tys. absolwentów kierunków technicznych może podjąć pracę w tym sektorze. Lublin jest miastem akademickim - cieszy się dużym zainteresowaniem zagranicznych studentów. Ponadto, na szczególne uznanie w naszym mieście zasługują: Klaster Lubelska Medycyna oraz Klaster Zaawansowanych Technologii Lotniczych.
Lublin jest dynamicznie rozwijającym się miastem, w którym warto zostać po studiach i inwestować. Duże wsparcie dla biznesu i tworzenie nowych miejsc pracy są jednymi z istotnych czynników, wpływających na wysoką pozycję Koziego Grodu w zestawieniu „fDiMagazine”. Prezydent Krzysztof Żuk podkreśla atrakcyjność Lublina w tych dziedzinach:
- Atmosfera kreatywności, tak charakterystyczna dla naszego miasta, sprzyja tworzeniu nowych, małych kreatywnych firm, które staramy się wspierać poprzez system start-upów. Tylko w latach 2015-2016 przekazaliśmy ponad 10 mln zł dla ponad 600 młodych przedsiębiorców. Stosując ulgi dla inwestorów tworzących nowe miejsca pracy wspieramy lubelską gospodarkę.
Wsparcie dla lokalnych przedsiębiorców związane jest z utworzeniem Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Lubelska Podstrefa zajmuje 128 ha terenów inwestycyjnych. Zainwestowało w niej już ponad 50 inwestorów, a łączna kwota zrealizowanych nakładów to 1 118 mln zł. Powstało wiele miejsc pracy – jest ich 3 156.
„fDiMagazine”, przygotowując ranking, analizuje m.in. potencjał ekonomiczny miast, ich atrakcyjność inwestycyjną i warunki prowadzenia biznesu. Ranking ukazuje się od 10 lat, tworząc pewnego rodzaju mapę potencjalnych lokalizacji biznesowych. 3. pozycja Lublina (tuż za Wrocławem i Katowicami) to znacząca poprawa – bo aż o 10 pozycji – w porównaniu z poprzednim rankingiem.
Cały wywiad z przezydentem Krzysztofem Żukiem w najnowszym numerze "Panoramy Lubelskiej" - już wkrótce w Państwa rękach!
Komentarze