Na terenie jednostki wojskowej w Chełmie dobiegło końca szkolenie dla operatorów przeciwpancernych pocisków kierowanych JAVELIN. Terytorialsi z Lubelszczyzny ćwiczyli pod okiem instruktorów z Gwardii Narodowej stanu Illinois oraz Centrum Szkoleniowego WOT.
Kilkudniowy kurs operatorów ppk JAVELIN podzielony był na dwie części – teoretyczną oraz praktyczną. Żołnierze poznawali budowę i działanie wyrzutni, tajniki taktyki ich wykorzystania, a także na bazie specjalistycznych trenażerów uczyli się praktycznej obsługi przeciwpancernych pocisków kierowanych. Szkolenie z wykorzystaniem symulatorów pozwala na przećwiczenie różnych scenariuszy taktycznych, dzięki czemu operatorzy nabywają umiejętności realizacji zadań w różnych sytuacjach mogących pojawić się na realnym polu walki.
- To bardzo ciekawe i wartościowe szkolenie. Instruktorzy amerykańscy mają ogromne doświadczenie szkoleniowe, są otwarci i chętnie dzielą się z nami swoją wiedzą. Szkoli nas również kadra z Centrum Szkoleniowego WOT i wiedza, którą tu dostajemy uzupełnia się. Mamy zajęcia po 10-12 godzin dziennie, więc nie marnujemy czasu. Zajęcia na symulatorach w bardzo realny sposób odzwierciedlają to, co mogłoby nas spotkać na polu walki. Javeliny to skuteczna broń, która teraz szeroko wchodzi na wyposażenie Wojska Polskiego warto więc uczyć się, jak ją wykorzystywać. – mówi oficer jednego z plutonu 2 Lubelskiej Brygady OT.
JAVELIN to przeciwpancerny pocisk kierowany produkcji amerykańskiej, typu „odpal i zapomnij”. Pocisk naprowadzany jest za pomocą własnej głowicy termowizyjnej. Wojska Obrony Terytorialnej wykorzystują pocisk w wersji FGM-148F, który umożliwia rażenie celów opancerzonych na odległości ponad 4 kilometrów. Wyrzutnia CLU (Command Launch Unit) obsługiwana jest przez zespół dwóch żołnierzy.
Wzrost zaangażowania szkoleniowego amerykańskich Gwardzistów
Wzmocnienie zdolności obronnych Polski i szybkie wdrażanie wniosków z wojny obronnej na Ukrainie jest jednym z powodów zwiększenia ilości personelu szkoleniowego z Gwardii Narodowej Stanu Illinois w Polsce. Głównym celem tej obecności jest przyspieszenie szkolenia żołnierzy WOT w zakresie zwalczania czołgów, ognia precyzyjnego oraz zwiększanie nasycenia formacji specjalistami medycyny pola walki.
Szkolenia realizowane przez instruktorów Gwardii Narodowej stanu Illinois prowadzone są obecnie na Podlasiu i Lubelszczyźnie. Do końca sierpnia br. zorganizowanych zostanie kilkanaście edycji kursów dla operatorów przeciwpancernych pocisków kierowanych JAVELIN, ratowników pola walki oraz snajperów, w których udział weźmie łącznie ponad 800 Terytorialsów z różnych Brygad Obrony Terytorialnej z całego kraju.
Od momentu rozpoczęcia formowania WOT formacja otrzymuje silne wsparcie szkoleniowe i doradcze ze strony amerykańskiej Gwardii Narodowej. Główne zadania w tym zakresie realizuje Gwardia Narodowa ze stanu Illinois. Wsparcie szkoleniowe z zakresu organizacji ruchu oporu oraz działań przeciwokupacyjnych WOT otrzymuje również ze strony Gwardii Narodowej stanu West Virginia.
Dowództwo WOT wdraża wnioski z przeglądu zdolności formacji, wynikające z wojny obronnej prowadzonej przez Ukrainę. W szczególności obejmują one zwiększenie ilości żołnierzy dysponujących kompetencjami do obsługi systemu Javelin oraz uruchomienie szkolenia żołnierzy w specjalności Wysuniętych Obserwatorów Ognia. Dzięki wsparciu instruktorów amerykańskich możliwe będzie wyszkolenie, do końca roku, ponad 1000 żołnierzy z obsługi systemu Javelin oraz taktyki niszczenia czołgów.
Komentarze