Miasto Lublin pozyskało środki finansowe, które przeznaczy na zakup kolejnych opasek bezpieczeństwa dla seniorów. Ponad 212 tys. zł pozwoli na zaopatrzenie w te urządzenia 200 osób w wieku powyżej 65 lat, będących mieszkańcami Lublina. Usługa jest całkowicie bezpłatna dla uczestników programu.
– Zapewnienie oraz rozwój zróżnicowanych form wsparcia dla najstarszych mieszkańców miasta jest jednym z priorytetów prowadzonej przez nas polityki społecznej. Korzystając z wysokich kwalifikacji pracowników wdrażamy nowe technologie, sprzyjające zwiększaniu aktywności i samodzielności seniorów. Jednym z naszych sztandarowych projektów w tej dziedzinie jest ciesząca się dużym zainteresowaniem usługa teleopieki. Opaski służące do wzywania natychmiastowej pomocy dają seniorom poczucie bezpieczeństwa, a jednocześnie pozwalają na niezależność. Dodatkowe źródło finansowania umożliwi wyposażenie w te urządzenia więcej osób – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych
Aby skorzystać z usługi teleopieki i otrzymać opaskę należy spełnić następujące kryteria:
- mieć co najmniej 65 lat,
- być mieszkańcem Lublina,
- wyrazić zgodę na udział w programie oraz na przetwarzanie danych osobowych niezbędnych podczas rekrutacji i realizacji usługi teleopieki, a także zobowiązać się do przestrzegania regulaminu
- Zakładana na nadgarstek opaska dostosowana jest do potrzeb osób powyżej 65. roku życia. Aby zwiększyć funkcjonalność posiada maksymalnie jeden przycisk umożliwiający wysłanie sygnału SOS oraz bezpośrednie połączenie głosowe z Centrum Teleopieki. Wyposażona jest w miernik tętna, detektor upadku, czujnik zdjęcia i założenia opaski, lokalizator GPS, wskaźnik poziomu ładowania baterii oraz krokomierz. W razie potrzeby urządzenie bezpośrednio łączy się z pracownikiem Centrum Teleopieki, który po otrzymaniu zgłoszenia udziela w zależności od sytuacji wsparcia przez telefon, prosi o interwencję osobę z najbliższego otoczenia (rodzinę, sąsiadów, opiekunów), pracownika pomocy społecznej lub wzywa odpowiednie służby ratownicze.
Seniorzy zakwalifikowani do skorzystania z opasek otrzymają także dodatkowe wsparcie domowe w celu zminimalizowania trudności związanych z użytkowaniem opaski, jakie z powodu wieku, niepełnosprawności czy obaw w korzystaniu z tego urządzenia mogą mieć osoby z nich korzystające.
Programem teleopieki w zakresie zaopatrzenia w opaski życia lubelscy seniorzy objęci są od września 2019 roku. Dzięki szybkiej reakcji udało się od tego czasu przeprowadzić 108 interwencji w celu zapewnienia bezpieczeństwa i ratowania życia. Dotychczas z opasek życia skorzystało 1415 mieszkańców powyżej 60. roku życia.
Komentarze