We wtorek, 29 marca w siedzibie Zespołu Szkół Odzieżowo-Włókienniczych przy ul. Lwowskiej 11 ruszy drugie Centrum Pomocy Obywatelom Ukrainy. Obok punktów do nadania numeru PESEL będą tam również stanowiska Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. To drugi tego rodzaju punkt w mieście.
– W nowo utworzonym przez Miasto Lublin Centrum Pomocy Obywatelom Ukrainy powstało 14 stanowisk obsługi administracyjnej. Jest to przedsięwzięcie, które wymagało przygotowania w krótkim czasie pomieszczeń, mebli, infrastruktury IT, wyposażenia, ale przede wszystkim, zabezpieczenia upoważnionych i wykwalifikowanych pracowników. Nowa placówka pozwoli znacznie przyspieszyć nadawanie numerów PESEL obywatelom Ukrainy. Dotychczas nadaliśmy blisko dwa tysiące numerów. Było to możliwe dzięki ogromnemu zaangażowaniu naszych pracowników i wsparciu wolontariuszy, za co bardzo dziękuję – mówi Andrzej Wojewódzki, Sekretarz Miasta Lublin, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Lublin ds. pomocy obywatelom Ukrainy uciekającym przed działaniami wojennymi.
Centrum Pomocy Obywatelom Ukrainy zostanie uruchomione w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Odzieżowo-Włókienniczych przy ul. Lwowskiej 11. Wejście do Centrum będzie możliwe tylko od strony boiska Orlik. Salę obsługi wyposażono w 14 stanowisk z niezbędnym sprzętem, w tym drukarki, skanery i czytniki linii papilarnych konieczne do nadawania numeru PESEL. Oprócz tego znajdują się tam dwa stanowiska recepcyjne, w których będzie udzielana informacja. Same zapisy do nadania numeru PESEL będą odbywały się na zewnątrz, w namiocie wojskowym. Nie będzie możliwe parkowanie na terenie placówki.
Obsługa administracyjna obywateli Ukrainy będzie świadczona od poniedziałku do piątku w godzinach 7.45-15.15. W obsługę zostaną zaangażowani zarówno wolontariusze, jak i pracownicy posługujący się językiem ukraińskim. W punkcie będzie również możliwość nieodpłatnego wykonania zdjęcia.
Rodzaje spraw obsługiwanych przez Centrum Pomocy Obywatelom Ukrainy:
- nadanie numeru PESEL,
- zakładanie profilu zaufanego,
- jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości 300 zł,
- świadczenia rodzinne,
- świadczenia z pomocy społecznej,
- świadczenie pieniężne z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy, tzw. świadczenie 40 zł.
Meble (biurka, stoły, krzesła), które znalazły się na wyposażeniu Centrum, zostały nieodpłatnie przekazane Miastu przez IKEA Lublin.
To już drugie Centrum Pomocy Obywatelom Ukrainy uruchomione w Lublinie. Stąd od dziś (wtorek, 29 marca) nadawanie wniosków o nadanie numeru PESEL obywatelom Ukrainy będzie się odbywało w czterech lokalizacjach: Centrum Pomocy Obywatelom Ukrainy przy ul. Lwowskiej 11, Centrum Pomocy Obywatelom Ukrainy przy ul. Zemborzyckiej 88 oraz w dwóch BOM-ach: przy ul. Wieniawskiej 14 oraz Filaretów 44. Nadal też obowiązują zapisy. W celu umówienia wizyty nie ma konieczności obecności całej rodziny, wystarczy jeden jej członek, który zapisze daną grupę osób. Może być to również osoba, która przyjęła obywateli Ukrainy pod swój dach.
Komentarze