Album „Lublin Filmowy – Filmowy Lublin" wydany przez Miasto, został uznany Najpiękniejszą Książką Roku 2020. Tę prestiżową nagrodę od 61 lat przyznaje organizator konkursu – Polskie Towarzystwo Wydawców Książek – stowarzyszenie zrzeszające wydawców, redaktorów, typografów i grafików pracujących dla książki. Wyróżnienie zostało wręczone wczoraj (9 września) podczas Warszawskich Targów Książki w Pałacu Kultury i Nauki.
– Jesteśmy bardzo dumni, że nasza publikacja została tak wysoko oceniona pod kątem sztuki edytorskiej. Tym samym zaszczytne wyróżnienie trafiło do Lublina, który doskonale prezentuje się na małym oraz dużym ekranie i ma bardzo wiele do zaoferowania ekipom filmowym. Klimat lubelskiego Starego Miasta, tajemnicze podwórka, bramy czy zaułki, doskonale wykorzystują wybitni filmowcy, z którymi już od ponad 10 lat możemy współpracować dzięki Lubelskiemu Funduszowi Filmowemu. Z tą myślą stworzyliśmy Szlak Filmowy opisany w albumie, którego lektura może stać się początkiem przygody z Lublinem w innej niż zwykle odsłonie – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.
Publikacja została nagrodzona w kategorii Albumy. Album „Lublin Filmowy – Filmowy Lublin" powstał w związku z 10. rocznicą działalności Lubelskiego Funduszu Filmowego. Publikacja po raz pierwszy prezentuje Lubelski Szlak Filmowy, oparty na najważniejszych lokacjach filmowych w naszym mieście. Jest to kompletne opracowanie historii filmu w Lublinie od początku, czyli około 100 lat wstecz, do dzisiaj. Przedstawia najciekawsze dzieła filmowe oraz wpływ, jaki film wywarł na rozwój miasta oraz perspektywy rozwoju tej branży. Zawiera unikatowe zdjęcia z planów filmowych, znane i mniej nieznane historie związane z realizacją filmów, w bardzo oryginalnej oprawie graficznej.
Ta unikatowa pozycja na rynku wydawniczym składa się z dwóch części, opisowej i albumowej – dwie książki w książce, wyraźnie oddzielonej wewnętrznymi okładkami zawierającymi panoramiczne fotografie z planów. Z jednej strony szlachetne materiały – wysokiej jakości papier Arctic Volume, a także metalizowany papier Sirio Pearl Silver, który ma nieść skojarzenia ze srebrnym ekranem, z drugiej zaś nowoczesne i odważne rozwiązanie w postaci oprawy szwajcarskiej, w której po rozłożeniu widoczny jest otwarty grzbiet książki. Wstęp książki ponadto zawiera indeks filmów zrealizowanych w Lublinie wraz z odnośnikami do konkretnych stron. W części opisowej został zastosowany bardzo dynamiczny layout, który jest w stanie pomieścić zróżnicowane treści. Zdjęcia ilustrujące tekst zostały wydrukowane w technice duotonu, nawiązującej do fotografii lubelskiego mistrza Edwarda Hartwiga. Sekwencje zdjęć tworzą mikro narracje budowane w oparciu o zestawienia scen, motywów, układów kompozycyjnych.
Komentarze