Powstanie staropolskiego bigosu, tak dokładnie nie jest znane, natomiast samo słowo bigos oznacza drobne siekanie. Najczęściej kojarzone jest z kiszoną kapustą duszoną z dużą ilością mięs. Samo słowo bigos ma pochodzenie z języka łacińskiego i najprościej mówiąc oznacza dwa smaki. W Polsce utarło się, iż bigos to ciężkie, tłuste danie najczęściej powstające z resztek mięs i warzyw. Natomiast połączenia samych warzyw posiekanych z dodatkami smakowymi jest modne, dietetyczne oraz bardzo pożywne.
Jesienią możemy bardzo szybko przygotować bardzo smaczne danie, które umili nam spotkania towarzyskie jak i kolacje w zaciszu domowym.
Bigosik z cukinii i patisona
1 cukinia średniej wielkości
1 patison średniej wielkości
2 cebule cukrowe
0,5 l passaty pomidorowej
10 szt. suszonych pomidorów
½ szkl. oleju
tymianek, rozmaryn, oregano
sól, pieprz do smaku
Cukinię myjemy, jeśli jest młoda i miękka to wraz ze skórką kroimy w paseczki. To samo robimy z patisonem. Jeśli warzywa są już większe i starsze to musimy obrać skórkę i wydrążyć nasiona i dopiero wtedy pokroić na paseczki.
W dużym rondlu rozgrzewamy olej dodajemy pokrojoną w piórka obraną cebulę i chwilkę podsmażamy, następnie dodajemy pokrojone w paseczki warzywa. Podsmażamy ok 5 minut. Dodajemy pokrojone w paseczki suszone pomidory oraz passatę. Dodajemy do smaku tymianek, igiełki rozmarynu oraz oregano. Całość dusimy na śre4ddnim ogniu ok 20 minut. Na koniec doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Podajemy najlepiej w wydrążonym patisonie.
Elżbieta Wójcik - regionalistka od wielu lat zajmująca się badaniem historii potraw Lubelszczyzny, od 30 lat wspólnie z mężem Jerzym prowadzi w Lublinie restaurację Koncertowa, hołduje tradycjom w kulturze i na talerzu.
Komentarze