Czerwony, żółty, zielony, pomarańczowy to kolory pełni lata jak również papryki, która zaczyna królować na naszych stołach. Warzywo to kojarzy się nam potrawami grillowymi, sałatkami ale w pełni lata możemy zrobić ją w postaci faszerowanej oraz zupy kremu.
Papryka była znana już w czasach prekolumbijskich, nasiona papryki zostały odkryte w grobach Azteków i Inków. W Europie zagościła w pierwszej kolejności na stołach węgierskich, a następnie w krajach ościennych.
Odmian papryki jest wiele, ale właściwości są podobne. Papryka to bomba witaminowa, zawiera witaminy z grupy A i E, natomiast papryka żółta i czerwona zawiera czterokrotnie więcej witaminy C niż cytryna. Zawiera również Flawonoidy, które są silnymi przeciwutleniaczami, a według naukowców substancje te mogą mieć silne działanie przeciw nowotworowe. Papryka wykazuje również działanie przeciwzapalne, przeciwmiażdżycowe oraz bierze udział w kontrolowaniu replikacji komórek.
Papryka również wzmaga czynności trawienne, zapobiega niestrawnościom oraz posiada właściwości rozgrzewające.
Jedzmy więc często paprykę w różnych postaciach i bądźmy silni i zdrowi.
Dziś moja propozycja połączenia smaku regionu lubelskiego z kolorowym czasem lata :papryka faszerowana kaszą pęczak z dodatkiem cukinii oraz świeżych ziół.
Papryka faszerowana kaszą pęczak z rozmarynem i tymiankiem
8 szt. czerwonej lub pomarańczowej papryki
farsz do papryki
400 g kaszy pęczak
3 szt marchewki
500 g cukinii surowej obranej bez ziaren
300 g zielonego groszku świeżego
2 cebule
kilka gałązek rozmarynu
szczypta listków tymianku
sól, pieprz
200 ml śmietany 30 %
150 g utartego sera typu bursztyn
200 g masła
Na patelni rozpuszczamy masło , dodajemy do niego kaszę pęczak i delikatnie podsmażamy. Następnie dodajemy pokrojoną w drobną kostkę cebulę oraz obraną i pokrojoną w plastry marchewkę, Jeśli marchew jest duża możemy pokroić ją w ćwierć plasterki. Dodajemy rozmaryn oraz listki tymianku i podsmażamy ok 5 minut. Podlewamy wodą i dusimy do wchłonięcia wody. Czynność powtarzamy kilka razy, tak aby pęczak był uparowany z warzywami al dente. Na koniec dodajemy pokrojoną w kostkę cukinię. Jeszcze chwilkę razem dusimy podlewając śmietanką. Dodajemy starty na drobnej tarce ser. Całość musimy dokładnie wymieszać i dopiero wtedy doprawiamy solą, pieprzem. Wyjmujemy z całości farszu zbędne, duże gałązki rozmarynu.
Paprykę czerwoną myjemy, odcinamy czapeczki pozostawiając dekoracyjne ogonki, pozbawiamy pestek.
Papryki faszerujemy powstałym wcześniej farszem z kaszy, przykrywamy czapeczkami i zapiekamy w piekarniku przez ok 20 minut.
Elżbieta Wójcik - regionalistka od wielu lat zajmująca się badaniem historii potraw Lubelszczyzny, od 30 lat wspólnie z mężem Jerzym prowadzi w Lublinie restaurację Koncertowa, hołduje tradycjom w kulturze i na talerzu.
Komentarze