Reklama
niedziela, 24 listopada 2024 21:02
Reklama

 Włodawski Związek ZIT stał się faktem

  • Źródło: UM Włodawa
 Włodawski Związek ZIT stał się faktem

Autor: archiwum UM Włodawa


Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński i Wójt Gmina Włodawa Dariusz Semeniuk podpisali porozumienie o powołaniu włodawskiego Związku ZIT.
. Sygnatariuszami dokumentu są Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński i Wójt Gminy Włodawa Dariusz Semeniuk. Celem współpracy obu samorządów jest realizacja działań w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

– Miasto i Gmina Włodawa funkcjonują w swoistej symbiozie, stąd też inwestycje zarówno miejskie, jak i wiejskie prowadzone przez samorządy mają wpływ na ogół naszych społeczności. Możliwości, jakie daje obu samorządom powołany Miejski Obszar Funkcjonalny oraz instrument Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych przełożą się niewątpliwie na poprawę warunków życia naszych mieszkańców i musimy je wykorzystać. – przekonuje Dariusz Semeniuk Wójt Gminy Włodawa.

- Zadaniem powołanego włodawskiego Związku Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych jest w pierwszej kolejności przygotowanie spójnej strategii rozwoju ponadlokalnego w oparciu o istniejące dokumenty strategiczne i planistyczne. Następnie zostanie ona przedstawiona do zaopiniowania odpowiednim instytucjom. Kolejnym krokiem będzie wybór przedsięwzięć w formule ZIT. Dzięki temu możliwe będzie programowanie, uzgadnianie, aplikowanie oraz wdrażanie wspólnych przedsięwzięć w perspektywie finansowej 2021-2027 – wyjaśnia Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński.

Koordynację wymienionych zadań oraz bieżącą działalność Związku ZIT powierzono miastu, które pełni rolę lidera. W celu realizacji zadań ZIT zostanie powołana grupa robocza składająca się z przedstawicieli obu samorządów.

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to nowy instrument, który pozwoli na realizację strategii terytorialnych w sposób zintegrowany. Podejmowane działania będą ukierunkowane na zrównoważony rozwój obszarów miejskich. Głównym źródłem finansowania ZIT w Polsce jest 16 RPO, w ramach których na realizację tego celu przeznaczonych zostało prawie 3,8 mld euro. Warunkiem skorzystania z tego instrumentu jest zawiązanie partnerstwa, przygotowanie Strategii rozwoju ponadlokalnego oraz uzgodnienie i zaopiniowanie jej przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.


Podziel się
Oceń

Komentarze