Znamy już ostateczną liczbę wniosków zgłoszonych przez mieszkańców do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Złożonych zostało 214 projektów na łączną kwotę ponad 73 mln zł, z czego 136 to projekty dzielnicowe, a 78 – ogólnomiejskie.
Nabór wniosków do VIII edycji Budżetu Obywatelskiego zakończył się w 7 maja o północy. W kolejnych dniach wpłynęły wnioski, które zostały wysłane pocztą. Większość, bo aż 200 osób skorzystała z możliwości zgłoszenia swojego pomysłu przez internet, 14 złożyło wersję papierową. Wśród projektów wykraczających poza tradycyjnie pojawiające się inwestycje infrastrukturalne, znalazł się między innymi projekt „Niezatapialni" zakładający zakup specjalistycznego sprzętu do ratowania osób tonących w Zalewie Zemborzyckim, czy „Szklana pułapka", dzięki któremu szklane wiaty przystankowe mają zostać oklejone, by były widoczne dla ptaków, co ochroni je przed zderzeniem ze szkłem.
Weryfikacja i ocena wniosków zostanie przeprowadzona przez zespół ds. oceny projektów, którego skład podany jest na stronie lublin.eu. Wnioski będą analizowane pod kątem m.in. własności terenu, możliwości realizacji w ciągu 1 roku i poprawności założonych kwot. Lista kryteriów oceny projektów zawarta jest w Regulaminie BO. Etap oceny potrwa około 2 miesięcy, a jego efektem będzie wyłonienie tych projektów, które zostaną poddane pod głosowanie. Autorzy będą mieli 7 dni od daty opublikowania listy ocenionych projektów na złożenie formalnego odwołania od decyzji.
W tym roku na projekty Budżetu Obywatelskiego przeznaczono kwotę 12,5 mln złotych. Głosowanie na projekty rozpocznie się 23 września i potrwa do 10 października. Głosować będzie można na dwa projekty dzielnicowe i dwa ogólnomiejskie.
Komentarze