Reklama
niedziela, 24 listopada 2024 21:41
Reklama

Lublin stawia na mikromobilność

W Lublinie powstaje kolejnych 80 parkingów dla hulajnóg. Miasto kontynuuje działania na rzecz budowania mikromobilności miejskiej. Pierwsze kroki w tym kierunku Lublin podjął już w 2020 r. i nadal jest liderem w kwestii porządkowania na gruncie lokalnym sposobu korzystania z hulajnóg. Regulacje krajowe w zakresie e-hulajnóg, poprzez nowelizację przepisów ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, wchodzą w życie od czwartku (20 maja). Tego dnia odbędą się również warsztaty z bezpiecznej jazdy hulajnogami.
  • Źródło: rzecznik prasowy UM Lublin
Lublin stawia na mikromobilność

Autor: archiwum UM Lublin

Jeszcze w tym miesiącu mieszkańcy będą mieć do dyspozycji łącznie 100 dedykowanych miejsc na terenie miasta do parkowania środków transportu osobistego. Kolejnych 80 parkingów powstaje aktualnie na obszarach miasta o największym natężeniu użytkowników hulajnóg. Parkingi w większości tworzą tzw. Strefy Mobilności, czyli miejsca, gdzie w zasięgu wzroku osoba ma przynajmniej dwa różne środki transportu, nie wliczając w to samochodu osobowego. Znaczna część lokalizacji parkingów to bezpośrednie sąsiedztwo przystanków komunikacji miejskiej bądź stacji Lubelskiego Roweru Miejskiego. Drugim czynnikiem, jaki stał za wyborem lokalizacji, były obserwacje dotychczasowych miejsc pozostawiania hulajnóg przez ich użytkowników. Dedykowane parkingi zostały więc wyznaczone na chodnikach w formie wymalowanego obszaru z piktogramem, ale w taki sposób by nie utrudniać ruchu pieszego. Na parkingach, poza hulajnogami, mieszkańcy mogą pozostawić także inne urządzenia transportu osobistego, jak np. deskorolki elektryczne czy segwaye. Są to miejsca ogólnodostępne, z których mogą korzystać zarówno użytkownicy hulajnóg prywatnych, jak i tych oferowanych przez operatorów.

Śmigaj Bezpiecznie!

 

W czwartek (20 maja) Bolt Rentals razem z Miasto Lublin organizują warsztaty z bezpiecznych zasad jazdy hulajnogą, które pomogą odnaleźć się użytkownikom e-hulajnóg w zmienionych regulacjach. Spotkania odbędą się w najbliższy czwartek (20 maja) o godz. 14.00, 15.00 i 16.00 przy Moście Kultury.

 

– Bezpieczeństwo wszystkich uczestniczek i uczestników ruchu drogowego jest dla nas niezwykle ważne, dlatego w oczekiwaniu na regulacje na poziomie krajowym, od samego początku naszej działalności w Polsce, podeszliśmy proaktywnie do tej kwestii. Rozmowy z przedstawicielkami i przedstawicielami miast podejmujemy jeszcze przed wprowadzeniem hulajnóg i pozostajemy z nimi w regularnym kontakcie, podpisujemy porozumienia, które regulują naszą działalność na danym terenie. Odpowiadając na potrzeby lokalnej społeczności w zakresie bezpieczeństwa i porządku, dopasowujemy ograniczenia w zakresie prędkości jazdy i parkowania na poziomie aplikacji. Cieszymy się, że korzystanie z UTO, w tym e-hulajnóg, zostało uregulowane. Mamy nadzieję, że nowe przepisy dadzą poczucie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, a mity dotyczące bezpieczeństwa korzystania z hulajnóg zostaną obalone – mówi Valerii Romanov, Country Manager Bolt Rentals w Polsce.

Uczestnicy warsztatów „Śmigaj Bezpiecznie" będą mogły wypróbować bezpłatnie hulajnogi Bolt, pokonać tor przeszkód i wraz z ekspertami poćwiczyć odpowiedzialną jazdę i parkowanie. Operator dla pierwszych uczestników, którzy punktualnie pojawią się na Moście będzie miał tematyczne upominki. Z uwagi na stan epidemii i obowiązujące obostrzenia liczba osób jest ograniczona.

 

Nowe regulacje w zakresie e-hulajnóg

Już w tym tygodniu zaczną obowiązywać zmienione przepisy Prawa o Ruchu Drogowym, które dotyczą także e-hulajnóg. Najważniejsze zmiany jakie zaczną obowiązywać to m.in. ograniczenie prędkości poruszania się e-hulajnogą, określenie zasad pozostawiania e-hulajnóg, wskazanie infrastruktury po jakiej można poruszać się e-hulajnogą oraz możliwość obciążenia właściciela za pozostawienie hulajnogi niezgodnie z Prawem o Ruchu Drogowym.

Prędkość dopuszczalna e-hulajnogi to od czwartku 20km/h, przy czym w Lublinie obowiązują nadal dodatkowe ograniczenia we wskazanych w Porozumieniu z operatorami lokalizacjach. Ul. Krakowskie Przedmieście (od ul. Lipowej do ul. Królewskiej), Plac Litewski, Ogród Saski oraz Stare Miasto są miejscami z obniżoną do 12 km/h prędkością poruszania się hulajnóg. Na tych obszarach aplikacja nie pozwala użytkownikom jechać powyżej ustalonej prędkości.

Przepisy regulują także zasady pozostawiania e-hulajnóg. Dopuszcza się postój hulajnogi elektrycznej na chodniku w miejscu do tego przeznaczonym, a w razie braku takiego miejsca – jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi. Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego hulajnogą elektryczną jest dozwolone wyjątkowo, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h, i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. Za hulajnogę pozostawioną niezgodnie z wprowadzoną nowelizacją właściciel może zostać obciążony: za usunięcie – 123 zł oraz za każdą dobę przechowywania – 23 zł.

Przypominamy również, że od września ubiegłego roku, zgodnie z obowiązującymi porozumieniami, hulajnóg nie można pozostawiać w Ogrodzie Saskim, na Placu Litewskim, ul. Krakowskie Przedmieście (na odcinku od ul. Kapucyńskiej do ul. Królewskiej) i terenie Starego Miasta w okresie funkcjonowanie ogródków gastronomicznych, czyli od 1 maja do 31 października. Zakaz parkowania we wskazanych lokalizacjach nie dotyczy miejsc, gdzie zamontowane są stojaki rowerowe. Użytkownik nie może dokonać zwrotu hulajnogi na obszarze wyłączonym, co oznacza, że w aplikacji nie jest możliwe kliknięcie opcji sugerującej zwrot urządzenia. Brak takiej możliwości powoduje, że karta użytkownika wprowadzona do aplikacji jako środek płatniczy jest obciążana do momentu dokonania zwrotu poza obszarem wyłączonym. Czasowe wyłączenia określonych obszarów z ruchu i parkowania, ma miejsce także w czasie organizowanych wydarzeń kulturalnych, jak np. Carnaval Sztukmistrzów, Noc Kultury, Jarmark Jagielloński czy Inne Brzmienia. Ponadto aplikacje operatorów wskazują pożądane, wyznaczone przez Miasto parkingi.

 


Podziel się
Oceń

Komentarze