Reklama
poniedziałek, 25 listopada 2024 02:38
Reklama

Studia medyczne w Polsce - sukces polskich uczelni?

Z roku na rok liczba studentów zagranicznych w Polsce dynamicznie wzrasta, a uczelnie systematycznie rozszerzają swoje oferty. Według raportu bazy edukacyjnej „Perspektywy”, w roku akademickim 2019/2020 studiowało w Polsce aż 82 194 studentów z 179 krajów. Ta tendencja jest obecna również na uczelniach medycznych, a kierunek lekarski jest drugim pod względem popularności (po zarządzaniu).
  • Źródło: dr Katarzyna Karska
Studia medyczne w Polsce - sukces polskich uczelni?

Autor: Katarzyna Karska

 

Wszystkie spośród 12 publicznych uniwersytetów medycznych w Polsce, oferują studia po angielsku kierowane do studentów międzynarodowych. Oferta uczelni medycznych w Polsce rozwija się od wielu lat a liczba studentów zagranicznych wrasta z roku na rok (wg danych POL-on). To jak popularne są uczelnie medyczne wśród studentów międzynarodowych pokazuje fakt, że ponad połowa studentów z Tajwanu studiujących za granicą kształci się na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, a Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Gdański Uniwersytet Medyczny i Pomorski Uniwersytet Medyczny przyciągają liczne rzesze studentów z krajów europejskich takich jak Niemcy, Norwegia czy Szwecja.

Co sprawia, że to właśnie Uczelnie Medyczne wzbudzają takie zainteresowanie?

Polskie uniwersytety medyczne mają wszystko aby konkurować na arenie międzynarodowej. Zapewniają edukację na wysokim poziomie i ciekawe programy. Zawód lekarza i lekarza dentysty jest ciągle uważany za prestiżowy. Daje możliwości awansu społecznego i perspektywę wysokich zarobków. W krajach, gdzie studia są płatne, przyszli studenci podchodzą do ofert studiów zagranicznych bardzo merkantylnie szukając dobrej jakości usługi edukacyjnej w atrakcyjnej cenie. „Podobało mi się, że wykładowcy wiedzieli i rozumieli, że studenci amerykańscy mają zupełnie inne przygotowanie i byli bardzo pomocni w adaptacji do trybu polskiego.” – wspomina była studentka Lubelskiego Uniwersytetu Medycznego, Claudia Ramirez. Polskie uczelnie medyczne posiadają niezbędne akredytacje, a dyplomy uzyskane w Polsce są uznawane wielu krajach… Dodatkowo, aby dorównać oczekiwaniom rynku międzynarodowego, uczelnie rozwijają swoje oferty z roku na rok, proponując nie tylko kierunek lekarski ale również stomatologię, farmację, pielęgniarstwo, położnictwo i fizjoterapię, oczywiście w języku angielskim.

Jak polskie uniwersytety prezentują się na tle innych?

Od lat obserwujemy stały wzrost liczby studentów i wskaźnik umiędzynarodowienia także jest coraz wyższy. Pewne trudności wynikają z ograniczeń związanych z obowiązującym u nas prawem i zwyczajami akademickimi, a także kompetencjami uczelnianej kadry nauczycielskiej i administracyjnej. Mimo to, widoczny na przestrzeni lat postęp umiędzynarodowienia jest naprawdę niesamowity, a trendy obiecujące. Także kadra dydaktyczna, mając możliwości podnoszenia kompetencji językowych i sama uczestnicząc w projektach i programach branżowej współpracy międzynarodowej jest w stanie efektywnie prowadzić dydaktykę w języku angielskim.

Dlaczego studenci wybierają nasz kraj?

Dzięki ponad 20-letniemu doświadczeniu w zakresie prowadzenia anglojęzycznych studiów medycznych, polskie uniwersytety zyskały renomę za granicą i są cenione przez absolwentów. Dla wielu studentów istotną rolę w wyborze polskiej uczelni medycznej ma doświadczenie znajomych i rodziny, którzy wcześniej studiowali w Polsce.

Pytana, dlaczego wybrała studia w Polsce, Claudia Ramirez mówi: „Zdecydowałam 

się na studia w Polsce, gdyż oferowały one świetny start do kariery medycznej i pozwoliły mi na wykonywanie zawodu w USA. Ponadto dwie osoby z mojego stanu, które znałam, też wybierały się na uczelnię w Polsce.”

Kandydaci na studia przyznają, że kierują się dostępnymi opiniami na temat uczelni. Śledzą fora i wymieniają doświadczeniami. Interesuje ich jakość bazy dydaktycznej uniwersytetu i standard studiowania a także relacje i sposób obsługi studentów. Wielu z nich zwraca uwagę na kwestie bezpieczeństwa. „Lublin to jedno z najbezpieczniejszych miast w Polsce - podkreślali kandydaci na studia medyczne podczas rozmowy kwalifikacyjnej Cheng I-Hsien i Sukudom Sumattra. Przyszli studenci weryfikują też informacje o warunkach tzw. social life. Chcą mieć pewność, że ich życie studenckie i potrzeby towarzyskie będą realizowane na odpowiednim poziomie. Znaczenie ma więc nie tylko oferta edukacyjna ale i otwartość miast akademickich na studentów cudzoziemców. Wielu studentów zagranicznych interesuje kultura europejska i Polska jako kraj, choćby ze względu na ich polskie korzenie. Zdarzyło się, że kandydat na studia przyznał, że ze względu na miłość do muzyki fortepianowej, chce studiować w Polce i marzy o odwiedzeniu Żelazowej Woli.

Polskie uczelnie oferują kształcenie na wysokim poziomie lecz ważnym czynnikiem, który wyróżnia je na tle uczelni innych krajów pozostaje bezkonkurencyjna cena. To jeden z głównych powodów, dla których studenci zagraniczni decydują się na studia w Polsce. „Wybrałam studia w Polsce gdyż ich cena była dużo niższa niż gdzie indziej” – przyznaje Jui-Yin Chan. „Koszty utrzymania w Polsce i w Lublinie są niskie” – uważa student pierwszego roku, Amerykanin Daniel Minami – „a pożyczki rządu federalnego są dostępne dla tych, którzy ich potrzebują”- dodaje. Jest to ważny argument dla młodych ludzi marzących o karierze medycznej, którzy czasem są zmuszeni zaciągać kredyty, bo w innym przypadku nie mieliby możliwości opłacenia nauki.

Z drugiej strony, studenci zagraniczni mają duże znaczenie gospodarcze dla Polski. Szacunkowy ich wkład do gospodarki to w tej chwili około 150 milionów euro rocznie, które pozwalają uniwersytetom na inwestycje podwyższające jakość nauczania i co za tym idzie, przyciągające nowych studentów.

 

Katarzyna Karska - Uniwersytet Medyczny w Lublinie, dr n. hum., koordynator ds. nauczania języka polskiego jako obcego

Honorata Menet - Université Caen Normandie


Podziel się
Oceń

Komentarze