W tegorocznych obchodach Święta Narodowego Trzeciego Maja uczestniczyli m. in. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń, a także europoseł Krzysztof Hetman i posłowie na Sejm RP ziemi lubelskiej Marta Wcisło, Joanna Mucha, Sylwester Tułajew, Jacek Czerniak, Michał Krawczyk, wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski, członek zarządu województwa lubelskiego Sebastian Trojak, prezydent miasta Lublin Krzysztof Żuk, przedstawiciele służb mundurowych i kombatanckich, organizacji młodzieżowych oraz mieszkańcy Lublina.
- Wielka reforma nie poszła na marne i nie zginęła, a dzięki jej i Polska nie zginęła; gdyż tylko ciało Polski zapadło w niewolę, natomiast odrodziła się dusza narodu i pozostała już odrodzona… a przeto pamięta ona ów dzień; przeto święci ową rocznicę z pokolenia w pokolenie, przeto, choć w niewoli, ucisku i męczeństwie, błogosławi pamięć Trzeciego Maja. I póki trwać w niej będzie miłość ojczyzny i pragnienie życia, póty go święcić i czcić nie przestanie! – cytował słowa Henryka Sienkiewicza z 1916 roku wojewoda Lech Sprawka. - Ufam, że procesowi wdrażania i realizacji Krajowego Planu Odbudowy towarzyszyć będzie podobny klimat – dodał.
Uroczyste obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 r. mają długoletnią tradycję. Pierwsze odbyły się już w następnym roku po jej uchwaleniu. Świętowanie w czasie zaborów było zakazane. Za ich nieprzestrzeganie mieszkańcom Rzeczpospolitej groziły surowe kary. Szczególne znaczenie zyskały obchody rocznicy Konstytucji 3 Maja w 1916 roku. Mijała wtedy 125. rocznica ustanowienia Konstytucji 3 Maja. Obchodzono ją radośnie i manifestacyjnie jako święto narodowe, bowiem wybuch I wojny światowej przyniósł Polakom nadzieję na odzyskanie upragnionej niepodległości. Po II wojnie światowej rocznicę Konstytucji 3 Maja jako święto narodowe stopniowo ograniczano, a następnie zastąpiono Dniami Oświaty, Książki i Prasy. Oficjalnie zostało przywrócone do kalendarza świąt państwowych ustawą z 6 kwietnia 1990 r. i obchodzone jest jako Święto Narodowe Trzeciego Maja. Pierwsze uroczyste obchody święta 3 Maja odbyły się w Warszawie na Placu Zamkowym w 1990 r.
oprac. redakcja
fot. Urząd Wojewódzki w Lublinie
Komentarze