Reklama
niedziela, 24 listopada 2024 04:50
Reklama

Lublin stawia na naturalne trawniki

  • Źródło: rzecznik prasowy UM Lublin
Lublin stawia na naturalne trawniki

Autor: archiwum UM Lublin

Zrównoważone zarządzanie trawnikami, to kierunek prowadzonych przez Miasto Lublin działań, które pozwalają utrzymać w sposób optymalny miejskie zieleńce. Po długim weekendzie majowym rozpocznie się pierwsze tegoroczne koszenie wszystkich trawników, w celu ograniczenia wysokości trawy szybko przyrastającej po zimie. Częstotliwość kolejnych koszeń będzie już zależeć od panujących warunków atmosferycznych, funkcji terenu i potrzeb.


– Trawniki, jako podstawowy element zieleni w mieście, pełnią istotną rolę w kształtowaniu ładu przestrzennego oraz warunków klimatycznych. Aby w pełni wykorzystać ich potencjał, należy w sposób przemyślany podchodzić do zabiegów pielęgnacyjnych, a przede wszystkim racjonalnie kosić. W naszym mieście część trawników będzie utrzymywana w formie naturalnych łąk kwietnych i muraw, część w formie koszonej, co stanowi pewien kompromis. Różne trawniki mają różne potrzeby, stąd kierujemy się określonymi zasadami przy ich pielęgnacji. Rodzaj, zakres i częstotliwość prac będą uzależnione od sytuacji przyrodniczej, warunków pogodowych, lokalizacji i przeznaczenia terenu – mówi Hanna Pawlikowska, Miejski Architekt Zieleni w Lublinie.


Podstawowe zasady koszenia w mieście to uzależnienie terminów koszeń od warunków pogodowych, koszenie trawy wyżej, tak aby nie doprowadzić do przesuszenia trawników, odejście od intensywnego koszenia całych przestrzeni trawiastych oraz zmniejszenie ich częstotliwości tam, gdzie jest to możliwe.

 

Ograniczenie częstotliwości koszenia ma bardzo korzystny wpływ na jakość powietrza w mieście – pochłania znaczne ilości dwutlenku węgla, zanieczyszczeń pyłowych oraz zwiększa wilgotność powietrza. W upalne letnie dni wysoka, niekoszona trawa poprzez parowanie oddaje większą ilość wody do atmosfery niż nisko skoszony trawnik. Niedocenione są ponadto walory estetyczne trawnika o różnorodnym składzie gatunkowym. Rzadkie koszenie pozwala roślinom zakwitnąć i cieszyć bogactwem kolorów. Bioróżnorodność naturalnej łąki kwietnej ma też ogromne znaczenie dla pszczół i innych dzikich zapylaczy

 

Ważnym aspektem, który należy brać pod uwagę utrzymując zieleń, jest funkcja danego terenu, intensywność jego użytkowania przez mieszkańców oraz bezpieczeństwo. Zbyt wybujała zieleń w pasach drogowych może ograniczać widoczność, powodując zagrożenie dla kierowców i pieszych.


Podziel się
Oceń

Komentarze