20 kwietnia w Sejmie złożony został pakiet ustaw konopnych, przygotowanych przez ponadpartyjny zespół parlamentarny. Jak mówi posłanka Urszula Sara Zielińska, konopie siewne to ekologiczna, przyszłościowa roślina o ogromnym spektrum zastosowań i potencjale: od rekultywacji terenów pokopalnianych, przez żywność, pasze, kompozyty, kosmetyki, ubrania, aż po biomasę na cele energetyczne.
W naszym regionie uprawa konopi była popularna do połowy ubiegłego wieku. W Wigilię połowę plonu odkładało się na zasiewy, z połowy robiło się pierogi raz w roku, na szczęście. Reszta wykorzystywana była do siewu. Jednak konopne włókna naturalne wyparły tekstylia, a właściwości lecznicze i zdrowotne rośliny przekreślono na wiele lat, skupiając się na jej negatywnych właściwościach psychotropowych.
KGW Marysieńki z Marysina postanowiło przywrócić pierogi z siemienia konopnego do kulinarnej tradycji. Za prezentację potrawy w konkursie „Polska wieś smakuje” otrzymały podziękowania od Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. Teraz czekają na powrót tradycyjnych spotkań i festynów, aby wieś mogła spróbować dawnych smaków. Ponieważ KGW Marysieńki pochodzą z słynącej z uprawy chmielu gm. Jastków – do pierogów planują podawać chmieloną wodę z cudownego źródełka rzeki Ciemięgi.
Marysieńki przywołują tradycje
- 21.04.2021 12:39 (aktualizacja 05.04.2023 13:46)
- Źródło: Ewa Dziadosz
Komentarze