Każdego dnia, niemal w każdym rejonie naszego województwa żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej angażują się w różne działania na rzecz lokalnej społeczności.
Żołnierze z lubelskiego batalionu współpracują, m.in. z Lubelskim Centrum Wolontariatu, PCK w Lubartowie oraz Kocku. Zapewniają wsparcie przy rozładunku i dostarczaniu żywności dla osób starszych, kombatantów i potrzebujących w powiecie lubelskim i lubartowskim. Wspierają personel medyczny w trzech lubelskich szpitalach, wykonując pomiary temperatury, a także w Stacjach Sanitarno-Epidemiologicznych w Lublinie oraz Lubartowie.
Dęblińscy Terytorialsi realizują swoje zadania wspierając powiatowe ośrodki pomocy społecznej. W ostatnich dniach zorganizowano kilka dużych transportów żywności i leków m.in. w Annopolu, Józefowie i Urzędowie. Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Urzędowie Anna Grzebulska o pomocy żołnierzy WOT powiedziała - Mieliśmy sygnały, że osoby boją się teraz wychodzić do sklepów, dlatego ta pomoc przed świętami będzie naprawdę dużo znaczyła dla naszych mieszkańców Urzędowa.
Do codziennych zadań żołnierzy 23 batalionu lekkiej piechoty z Białej Podlaskiej należy współpraca z lokalnymi ośrodkami pomocy społecznej w zabezpieczaniu transportów żywności w regionie. Od wielu dni wspierają także służbę zdrowia w szpitalu w Radzyniu Podlaskim.
Również żołnierze OT z batalionu chełmskiego zabezpieczają logistycznie kilka instytucji pomocowych w swoim regionie, organizują dystrybucję żywności oraz posiłków, m.in. dla podopiecznych Środowiskowych Domów Pomocy, m.in. w Łęcznej, Dorohusku, Rejowcu, Nowinach i Kamieniu. Ponadto żołnierze prowadzą akcję szycia maseczek, aby wesprzeć personel medyczny. Maseczki trafiły już do SPZOZ w Chełmie i Świdniku, do Schroniska dla Bezdomnych im. Brata Alberta w Chełmie, a także kilku Przychodni Zdrowia Rodzinnego na terenie powiatu chełmskiego.
Z kolei zamojscy Terytorialsi współpracują np. z Miejskim Centrum Pomocy Rodzinie w Zamościu, dowożą żywności dla mieszkańców gmin Adamów, Krasnobród i Tarnogród. Na co dzień wspierają służbę medyczną w szpitalu w Zamościu i Biłgoraju. Od 1 kwietnia wspierają także Dom „Senior+” w Krasnobrodzie. – Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za tą pomoc, zaangażowanie i serce w rozwożeniu posiłków dla naszych uczestników. Ta akcja spotkała się z gorącym przyjęciem i wielką wdzięcznością seniorów. Liczymy, że będzie kontynuowana, bo jest nam teraz bardzo potrzebna. – mówi Jadwiga Litwin, kierownik Domu „Senior+”.
W całym kraju Terytorialsi prowadzą ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem "Odporna Wiosna". Każdego dnia w bezpośrednie działania zaangażowanych jest już blisko 4 tys. żołnierzy WOT. Kolejnych około 22 tys. pozostaje w podwyższonej, 12-godzinnej gotowości do działania.
Komentarze