Wsparcie skierowane jest do gmin wiejskich i miast poniżej 5 tysięcy mieszkańców. Projekty w ramach konkursu mogą być bowiem realizowane tylko w miejscowościach poza aglomeracjami zdefiniowanymi w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych. Środki będzie można otrzymać na budowę, przebudowę, modernizację lub wyposażenie obiektów budowlanych służących do zaopatrzenia w wodę
i odprowadzania ścieków oraz na zakup i montaż urządzeń kanalizacyjnych
i wodociągowych. Punktacja wniosków w konkursie będzie premiowała gminy
z mniejszymi dochodami na jednego mieszkańca. Brana pod uwagę będzie również m.in. liczba ludności korzystającej z sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, wskaźnik zwodociągowania gminy czy gęstość zaludnienia gminy.
- Na ten nabór czekało wiele samorządów oraz spółek, w których udziały mają wyłącznie jednostki samorządu terytorialnego, bowiem tylko one będą mogły ubiegać się o dofinansowanie w tym konkursie - mówi Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski. Spodziewamy się dużego zainteresowania ze strony gmin.
Poziom skanalizowania polskich wsi jest nadal bardzo niski, stąd tak ważne
są inwestycje, które przyczynią się do redukcji ścieków.
Województwo Lubelskie ma najniższy w Polsce wskaźnik skanalizowania.
To zaledwie 53% - wyjaśnia Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Michał Mulawa. Niedostateczne wyposażenie w infrastrukturę wodno-ściekową hamuje również rozwój przedsiębiorczości oraz wpływa negatywnie na poziom życia mieszkańców terenów wiejskich.
Beneficjenci będą mogli składać wnioski od 16 marca do 16 kwietnia w siedzibie Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie, ul. M. Curie-Skłodowskiej 3.
Komentarze