IV Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”
Już po raz czwarty Centrum Spotkania Kultur w Lublinie stanie się przestrzenią prezentacji najciekawszych zjawisk polskiej scenografii oraz prac artystów, którzy za pomocą dzieł przestrzennych wydobywają to, co w danym utworze najważniejsze. Na deskach Sali Operowej zaprezentowane zostaną, wyłonione w konkursie, spektakle teatralne o szczególnych walorach scenograficznych i kostiumograficznych. Prezentacji form teatralnych towarzyszyć będą wystawy, spotkania z twórcami, pokazy filmowe i warsztaty.
- szczegółowe informacje: www.spotkaniakultur.com
Konferencja prasowa:
8 STY 2020 | godz. 11.00
Mała Kieszeń Sceny CSK
Zapraszamy!!!
Spektakl „Kordian” Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach
10 STY 2020 | 10.00, 13.00
Scena Sali Operowej
Spektakl "Kordian" Juliusza Słowackiego, w reżyserii Jakuba Roszkowskiego, ze scenografią Mirka Kaczmarka i muzyką Dominika Strycharskiego jest pierwszym spektaklem, biorącym udział w konkursie Festiwalu „Scena w Budowie”.
„Reżyser zaprasza do laboratorium; do wzięcia udziału w szczególnym eksperymencie. Eksperymencie, w którym będziemy badać jednostki, zbiorowości, cały kraj. Piękny, urodzajny kraj w środku Europy, ale też kraj skłócony, zasiedlany przez różne dziwne stworzenia, kreatury. Ładne, brzydkie, mądre i głupie. Z których jednak każde ciągnie w swoją stronę, walczy o siebie, bezwzględnie, do końca, nie zwracając szczególnej uwagi na innych. Co się stanie, gdy w tym kraju pojawi się nagle Kordian? Szary, zwykły… człowiek.”
Spektakl dla widzów powyżej 14 roku życia.
Uwaga: w spektaklu używane są światła stroboskopowe i dymy.
- bilety w kasie CSK oraz na stronie www.bilety.spotkaniakultur.com
KONCERTY, SPEKTAKLE
Kabaret Moralnego Niepokoju – „Tego jeszcze nie grali”
4 STY 2020 | 17.00 i 20.00
Sala Operowa
"Tego jeszcze nie grali" - to najnowszy program Kabaretu Moralnego Niepokoju. Zgodnie z tytułem wszystkie skecze są premierowe, nieznane z internetu czy telewizji, a nawet ciut więcej - eksploatujące nowe formy, z których KMN wcześniej nie korzystał. Widz spotka się z tematami, które dręczą nas wszystkich - jak wyjechać z rodziną na zagraniczne wakacje i nie zwariować próbując wybrać restaurację na obiad, jak za pomocą sąsiada ratować syna przed niechybną pałą z matematyki, co zrobić z panią, która tylko przychodzi sprzątać, ale z czasem przejmuje we władanie cały dom razem z domownikami. Fajnie jest sobie uświadomić, że inni mają tak samo. To naprawdę pomaga, czasem bardziej niż śmiech. Jest dowcipnie, nastrojowo, czasem lirycznie. A wszystko to na tle scenografii, która zapiera dech. I nie dlatego, że się kurzy, tylko dlatego, że jest efektowna.
Bilety: Eventim.pl
Koncert kolęd „Gwiazdo Świeć, Kolędo Leć”
5 STY 2020 | 18.00
Sala Operowa
Muzyczna podróż do krainy najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek w wykonaniu Alicji Majewskiej, Olgi Bończyk, Łukasza Zagrobelnego i Włodzimierza Korcza. Świąteczny koncert pełen radości, optymizmu, w którym każdy znajdzie dla siebie nutkę refleksji Poza tradycyjnymi, znanymi wszystkim utworami, takimi jak "Dzisiaj w Betlejem", "Bracia patrzcie jeno", czy "Pójdźmy wszyscy do stajenki", w programie zabrzmią przebojowe kompozycje Włodzimierza Korcza z tekstami Wojciecha Młynarskiego, Magdy Czapińskiej, Wojciecha Kejne oraz Ernesta Brylla, wszystkie w brawurowych, trzygłosowych opracowaniach.
- bilety w kasie CSK oraz na stronie www.bilety.spotkaniakultur.com
KINO CSK
Seans rodzinny: Śnieżna paczka, reż. Aaron Woodley
animacja, familijny / Chiny, Indie, Japonia, Kanada, USA, Wielka Brytania, Korea Południowa / 2019
03 / 04 / 05 STY 2020 | 12.00
Sala Kinowa
Mors planuje przyśpieszyć globalne ocieplenie i stopić koło podbiegunowe, w czym próbuje mu przeszkodzić grupa niedoświadczonych bohaterów, na czele której stoi lis.
- bilety w cenie 12 zł / 15 zł
Tam gdzieś musi być niebo, reż. Elia Suleiman
komedia / Francja, Kanada / 2019
10 / 11 / 12 STY 2020 | 19.00
Sala Kinowa
Palestyński autor znów kieruje kamerę na siebie. Tym razem, żeby dziwić się codziennym życiem, ludzkim twarzom i zwyczajom: na Bliskim Wschodzie, w Paryżu i Nowym Jorku. Przypomina, że gdy uważnie przyjrzeć się znajomym miejscom, można w nich odkryć wiele drobnych cudów i śmiesznostek.
- bilety w cenie 12 zł / 15 zł
WYSTAWY
NEONart
do 28 LUT 2020
Przestrzenie CSK
NEONart, to unikalny w skali Polski (i zapewne świata) projekt, w którym 18 twórców zaprojektowało neony artystyczne dla jednego miasta!
Zaprosiliśmy do Lublina jednych z najlepszych polskich twórców działających na styku typografii, grafiki, ilustracji i designu! W trakcie rezydencji artystycznej poznali Lublin, jego historię, ludzi i krajobrazy. Efekt tych inspiracji można oglądać na jedynej tego typu wystawie w przestrzeniach Centrum Spotkania Kultur: 14 neonów autorstwa m.in.: Edgara Bąka, Katarzyny Boguckiej, Patryka Hardzieja, Kolektywu Senna, Michała Lewkowicza, Michała Loby, Olka Modzelewskiego, Tomasza Pieńczaka, Jacka Rudzkiego, Pawła Ryżko, Konrada Smolarskiego, Studia Full Metal Jacket oraz Studia UVMW.
- wstęp wolny
Wystawa Grand Press Photo 2019
14.12.2016-06.01.2020
CSK, Foyer Sali Operowej
Ponad 260 zdjęć prasowych opisujących Polskę i świat – dokument dla przyszłych pokoleń.
Najlepsze zdjęcia prasowe z ostatniej edycji konkursu można oglądać codziennie do 6 stycznia 2020 w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
Organizatorzy konkursu: magazyn „Press” i Fundacja Grand Press oraz CSK.
Zaprezentowanych jest ponad 260 fotografii –zdjęcia pojedyncze, fotoreportaże, projekty dokumentalne.
Na wystawie można również zobaczyć finałowe zdjęcia z osobnego konkursu – Young Poland – przeznaczonego dla fotografów poniżej 26. roku życia.
Ogólnopolski Konkurs Fotografii Prasowej Grand Press Photo organizuje od 2005 roku magazyn „Press”. To konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów. Tradycyjnie już jury przewodniczy światowej klasy fotoreporter, laureat World Press Photo – Espen Rasmussen, fotoedytor norweskiego magazynu „VG”.
Wystawa dostępna codziennie w godz. 8.00-20.00
Wystawa PRINTON 2
do 6 STY 2020
Galeria Pinxit (parter, obok Kancelarii CSK)
Druga edycja międzynarodowej wystawy grafiki PRINTON, na której prezentowane są plakaty, grafika artystyczna w technice cyfrowego druku atramentowego i druku soczewkowego. Swoje prace prezentują min. Jiang Yinggui, Li Xu, Michał Mikulski, Sławomir Plewko, Sebastian Smit, Krzysztof Ćwiertniewski, Lech Mazurek.
- wstęp wolny
MODULATIONS
Pierwsza w Polsce indywidualna wystawa Sainera
do 29 lutego 2020
brain damage galery
Sainer (Przemysław Blejzyk) - światowej sławy muralista, malarz i artysta z kręgu urban artu.
Swoją unikalną stylistyką – formowaną także w duecie Etam Cru – wprowadził w malarstwo wielkoformatowe symbiozę elementów realizmu i baśniowości, stając się jednym z najoryginalniejszych i zarazem najpopularniejszych twórców nurtu. Wpisany w jego charakter perfekcjonizm i konieczność poszukiwania nowego języka dla malarstwa sprawia, że do czynienia mamy z artystą nieustannie oraz świadomie ewoluującym, co dziś prowadzi do eksperymentów kolorystycznych na styku nowego realizmu i abstrakcji.
Premierowa wystawa malarstwa w Brain Damage Gallery to rzadka możliwość zgłębienia warsztatu artysty. Zwłaszcza, że wystawa Modulations to jednocześnie premiera wydawnicza -
po latach oczekiwania ukaże się Sainer. Sketchbook 14 – 18, czyli wierna reprodukcja szkicownika artysty.
- Wystawa czynna do 29.02.2020, wtorek–sobota, g. 12-17.
Galeria Saska | Tadeusz Żaczek
do 13 stycznia 2020 r.
Ogrodzenie Ogrodu Saskiego
Tadeusz Żaczek to jeden z najwybitniejszych fotografów polskiego prawosławia, który od ponad trzydziestu lat zawodowo zajmuje się fotografią. Czarno-białe fotografie Żaczka rejestrują relacje styku człowiek – religia. Fascynacja rytuałami Wschodu pozwala artyście wydobyć mistyczną atmosferę fotografowanych miejsc.
Więcej na www.spotkaniakultur.com
Komentarze