Weronika była studentką Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej. W styczniu 2016 r. zasłabła w trakcie zajęć i trafiła do szpitala. Lekarze zdiagnozowali krwotok śródmózgowy. Natychmiast rozpoczęła się operacja mająca na celu ratowanie życia Weroniki. Niestety lekarze musieli usunąć krwotok wraz z częścią mózgu. Po operacji Weronika znalazła się w stanie krytycznym. Po trzech dniach rozpoczęto jej wybudzanie ze śpiączki. Kiedy wszystko już wskazywało na to, że najgorsze minęło, organizm dopadły choroby: zapalenie płuc, następnie zapalenie opon mózgowych i wstrząs septyczny. Przez 30 dni Weronice podawano w dużych dawkach antybiotyki. Dopiero po 3 miesiącach wybudzono ją ze śpiączki farmakologicznej.
– Weronika od nowa uczy się chodzić i mówić. Jednak rehabilitacja jest bardzo kosztowna. Dlatego organizujemy akcje, z których dochód przeznaczamy dla Weroniki. Każdy dzień rehabilitacji to szansa, że będzie coraz lepiej – mówi Tomasz Pieńkosz, przewodniczący Samorządu Studenckiego Politechniki Lubelskiej.
– Dziękujemy wszystkim, którzy do tej pory nas wspierali. W ciągu trzech edycji akcji zebraliśmy ponad 60 tys. złotych, ale potrzeba znacznie więcej. Zapraszamy więc do pomagania podczas kolejnych wydarzeń, bo warto – zachęca Magda Wlazło z Samorządu Studenckiego Politechniki Lubelskiej.
W najbliższy poniedziałek 16 grudnia br. odbędą się dwie charytatywne imprezy. W godz. 10.00-13.00 kwestować będą prodziekani wszystkich wydziałów uczelni. O godz. 18.00 na scenie Centrum Kongresowego UP w Lublinie wystąpią artyści z zespołów studenckich Politechniki Lubelskiej oraz Uniwersytetu Przyrodniczego, a także przedszkolaki z Przedszkola nr 67 w Lublinie. Podczas koncertu odbędzie się również wystawa prac studentów architektury. Wszystkie projekty będą na sprzedaż.
W styczniu 2020 r. planowane są kolejne wydarzenia: kiermasz ciast oraz turnieje siatkówki
i piłki nożnej.
Akcja pomocy Weronice znalazła uznanie wśród Forum Uczelni Technicznych. W tym roku studencka inicjatywa otrzymała nagrodę w kategorii najlepszy projekt kulturalny samorządu studenckiego.
Komentarze