Reklama
niedziela, 24 listopada 2024 22:50
Reklama

Politechnika Lubelska stawia na Japończyków

Zwiedzanie laboratoriów, spotkania z pracownikami i studentami, udział w seminarium naukowym, a także wizyta w Zespole Szkół Energetycznych i firmie DataArt. To program wizyty 23-osobowej delegacji z Japonii, która przebywać będzie na Politechnice Lubelskiej od 2 do 7 grudnia 2019 r. W tej grupie będą pracownicy i studenci trzech uniwersytetów partnerskich: Kumamoto, Sojo i Ryukyus.
Politechnika Lubelska stawia na Japończyków

Wizyta jest okazją do podsumowania blisko 36-letniej współpracy lubelskiej uczelni
z japońskimi uniwersytetami. Koncentruje się ona na badaniach (głównie związanych
z technologiami plazmowymi, energetyką odnawialną oraz wykorzystaniem plazmy
w ochronie środowiska), wymianie studentów i pracowników, wspólnych publikacjach, a także organizacji konferencji i seminariów.

– Politechnika Lubelska przywiązuje szczególne znaczenie do współpracy naukowej z Japonią. Jest to kraj bardzo atrakcyjny naukowo, gospodarczo i kulturowo. Pierwszą oficjalną umowę podpisaliśmy w 1984 r. z uniwersytetem Kanazawa i dotyczyła ona wymiany pracowników
i studentów – mówi prof. Henryka Stryczewska, dziekan Wydziału Elektrotechniki
i Informatyki Politechniki Lubelskiej. – Od tego czasu podjęliśmy współpracę z uczelniami
w Kumamoto, Sojo i Ryukyus. Dla delegacji z Sojo University będzie to 10 wizyta na naszej uczelni. Z kolei prof. Joanna Pawłat na uniwersytecie w Saga obroniła doktorat – podkreśla pani dziekan.

W poniedziałek 2 grudnia w godz. 8.15-10.00 w sali 301 Wydziału Elektrotechniki
i Informatyki goście z Japonii spotkają się ze studentami elektrotechniki oraz inżynierii biomedycznej. Opowiedzą o swojej ojczyźnie, kulturze, zwyczajach, pokażą ceremonię parzenia herbaty.

Pobyt części japońskiej delegacji będzie możliwy dzięki realizacji projektu „Polish-Japanese Energo-Eco Study and Expert Visits”, który otrzymał dofinansowanie z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej na blisko 1 mln złotych.

– Nasz projekt znalazł się na liście 24 najlepszych projektów ze 100 złożonych do NAWY.
W ciągu 2 lat odbędą się: wymiana studyjna studentów i ich mentorów, wizyty ekspertów
w dziedzinie elektrotechniki, ekologii oraz w zakresie pozyskiwania funduszy projektowych. W ramach projektu także zostanie dofinansowana organizacja konferencji ELMECO 2020
w Nałęczowie i seminarium naukowe w Kumamoto – informuje prof. Stryczewska.


Podziel się
Oceń

Komentarze