– Chcemy, by Lublin był „smart city”, miastem używającym nowoczesnych technologii do podnoszenia poziomu życia mieszkańców. W czasie I Forum Inteligentnych Miast i Nowoczesnych Technologii w Toruniu rozmawiałem o tym z przedstawicielami innych polskich miast, które chcą być nowoczesne i wymieniać się doświadczeniami z procesów rozwojowych. Miejskie hot spoty, czy WiFi w pojazdach komunikacji miejskiej powinny być standardem, więc musimy iść dalej. W Lublinie stawiamy na przedsiębiorczość, dlatego pomagamy w rozwoju start up-ów, wśród których szczególnie dużo działa w branży IT. To dobry kierunek, bo współpraca z takimi przedsiębiorcami pomoże nam znaleźć właściwe rozwiązania we wprowadzaniu nowoczesnych technologii – powiedział Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
Przed Lublinem uplasowali się tylko Poznań (na pierwszym miejscu) i kolejno Gdynia oraz Olsztyn. Nasze miasto uzyskało 117 punktów w rankingu, taką samą lokatę zajął również Rzeszów. Za Lublinem znalazła się Warszawa.
Ranking stworzony przez Dziennik Gazetę Prawną i partnera merytorycznego firmę Deloitte jest nie tylko przeglądem dobrych praktyk, ale także przedstawieniem efektów inwestycji w nowoczesne technologie podjętych przez miasta. Oceniano samorządy w trzech obszarach tematycznych: w zakresie inteligentnych rozwiązań, zrównoważonego rozwoju oraz dialogu i współdecydowania (partycypacji i transparentności).
Wyróżnienia zostały wręczone podczas pierwszego dnia ogólnopolskiej konferencji „Miasto Plus. Forum Inteligentnych Miast i Nowoczesnych Technologii” w Toruniu.
źródło: UM Lublin
Komentarze