Reklama
piątek, 22 listopada 2024 20:15
Reklama

Profesor KUL w radzie Narodowego Kongresu Nauki

Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego, powołał Radę Narodowego Kongresu Nauki. W 52-osobowym zespole uczonych znalazła się s. prof. dr hab. Barbara Chyrowicz z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Profesor KUL w radzie Narodowego Kongresu Nauki

Autor: MNiSW

Podstawowym zadaniem rady programowej Narodowego Kongresu Nauki jest wypracowanie propozycji zmian do tzw. Ustawy 2.0., mającej gruntownie zreformować szkolnictwo wyższe. – W tym całym skomplikowanym przedsięwzięciu, jakim jest modernizacja polskiej nauki i polskich uczelni, rada będzie rzeczywiście najważniejszym gremium opiniotwórczym – deklarował wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin podczas uroczystości wręczenia nominacji.

 

W skład 52-osobowego zespołu weszli najbardziej zasłużeni i utytułowani przedstawiciele nauk humanistycznych, społecznych, ścisłych, medycznych i technicznych. Jedyną reprezentantką lubelskiego środowiska naukowego jest s. prof. dr hab. Barbara Chyrowicz z Wydziału Filozofii KUL.

 

Prof. Barbara Chyrowicz SSpS, jest filozofem, etykiem, kierownikiem Katedry Etyki Szczegółowej KUL. Główne obszary jej zainteresowań badawczych to: metaetyka, argumentacja w etyce, struktura dylematów moralnych, bioetyka. Jest autorką ponad stu publikacji naukowych z zakresu etyki i bioetyki (jedna z nich, „O sytuacjach bez wyjścia w etyce. Dylematy moralne: ich natura, rodzaje i sposoby rozstrzygania”, w 2009 r. otrzymała nagrodę im. Józefa Tischnera). Jest członkiem kolegium redakcyjnego czasopism „Ethos” oraz „Logos i Ethos”, redaktorem serii wydawniczej „Etyka i technika”.Należy do wielu polskich i międzynarodowych towarzystw naukowych.

 

W 2013 roku s. prof. Chyrowicz została odznaczona przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy naukowej i dydaktycznej w dziedzinie filozofii i etyki oraz za osiągnięcia w działalności na rzecz popularyzacji nauki. Order Odrodzenia Polski został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej w 1921 r., jako najwyższe odznaczenie państwowe po Orderze Orła Białego.

 

Przewodniczącym rady programowej Narodowego Kongresu Nauki został prof. Jarosław Górniak z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, twórca Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych UJ. Uczeni będą spotykać się co miesiąc podczas konferencji programowych organizowanych w różnych miastach, na których poruszane zostaną kluczowe kwestie dotyczące polskiego szkolnictwa wyższego. Pierwsze konferencje mają być poświęcone m.in. umiędzynarodowieniu polskiej nauki, rozwojowi humanistyki i współpracy nauki z biznesem.

 

Na zdjęciu: uroczystość powołania rady NKN; fot.: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego


Podziel się
Oceń

Komentarze