- Jednym z kluczowych wyzwań dla kultury jest zwiększenie dostępności oferty dla osób z niepełnosprawnościami. Miasto Lublin, wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców, podejmuje wiele działań, by wydarzenia kulturalne w Lublinie były otwarte dla wszystkich - mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.
Podczas ośmiogodzinnych zajęć uczestnicy zdobywają nie tylko przydatną wiedzę, ale przede wszystkim mogą porozmawiać z osobami z niepełnosprawnymi i poznać ich potrzeby w zakresie dostępności wydarzeń kulturalnych. Podczas zajęć praktycznych doświadczają również barier architektonicznych i organizacyjnych, z którymi na co dzień spotykają się osoby z niepełnosprawnościami.
Szkolenia prowadzą Fundacja Polska Bez Barier oraz Fundacja Kultury bez Barier, wyłonione w drodze konkursu na realizację zadania publicznego „Kultura dla wszystkich”.
Pozostałe wolne terminy szkoleń i dostępne miejsca:
- 5 listopada, Galeria Labirynt: 2 wolne miejsca
- 6 listopada DDK Węglin: 7 wolnych miejsc
- 25 listopada, DDK Bronowice (Pracownie Kultury Maki): 4 wolne miejsca
- 26 listopada, Biuro Partycypacji Społecznej s. 109: 7 wolnych miejsc
- 2 grudnia, Centrum Kultury: 12 wolnych miejsc
- 3 grudnia, Biuro Partycypacji Społecznej s. 109: 5 wolnych miejsc
- 3 grudnia, Centrum Kultury: 5 wolnych miejsc
- 3 grudnia, Ratusz s. nr 3: 13 wolnych miejsc.
Zapisy prowadzone są przez Wydział Kultury Urzędu Miasta Lublin, ul. Złota 2, tel: 81 466 37 17, [email protected], [email protected].
W czerwcu w Wydziale Kultury Urzędu Miasta Lublin została powołana grupa robocza, które przygotowuje i wdraża konkretne rozwiązania, mające eliminować bariery dla odbiorców kultury. Trwa praca nad ujednoliceniem opisów instytucji, wysyłanych komunikatów i zaproszeń, by były zrozumiałe, czytelne i dostępne dla jak najszerszej grupy odbiorców. W instytucjach kultury planowane jest także powołanie koordynatorów dostępności. W najbliższym czasie powstanie także grupa konsultacyjna złożona z osób z niepełnosprawnościami, do której będzie się można zwrócić, by zweryfikować wypracowane rozwiązanie, przetestować nową stronę internetową czy inne wdrażane rozwiązanie pod kątem dostępności.
Komentarze