- Chcemy promować krwiodawstwo szczególnie wśród młodych ludzi. Wprowadzić nawyk regularnego oddawania krwi. Dla nas to nie więcej niż 20-30 minut, dla innych to szansa na życie – zachęca dr inż. Jakub Szabelski, prezes Klubu. - Podczas dotychczasowych 8 akcji krew oddało ponad 650 osób, a zebrano łącznie 325 litrów krwi – dodaje Szabelski.
Krew może oddać osoba zdrowa w wieku 18-65 lat, która waży ponad 50 kg. Powinna być zdrowa, wypoczęta, wyspana oraz po zjedzeniu lekkostrawnego i niskokalorycznego posiłku; powinna też wypić około 1,5 litra płynów w ciągu doby. Minimum 24 godziny przed oddaniem krwi nie można pić alkoholu. Nie należy zgłaszać się do oddawania krwi, jeśli jest się przeziębionym (z katarem) lub gdy przyjmuje się leki.
Udając się na akcję, należy mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem, numerem PESEL i adresem.
Procedura kwalifikacyjna polega na pobraniu próbki krwi do badań, wypełnieniu ankiety
i wywiadzie lekarskim. Dopiero po tym dochodzi do faktycznego oddania 450 ml krwi, które nie trwa zwykle więcej niż 5-10 minut. Po zabiegu krwiodawca otrzymuje posiłek regeneracyjny 4500 kcal (zwyczajowo 8 czekolad) i zwolnienie lekarskie od pracy/nauki na cały dzień. Ponadto na prośbę dawcy można otrzymać wyniki badań krwi (morfologię). Podczas pobierania krwi stosuje się sprzęt jednorazowego użytku, a opiekę nad dawcą sprawuje fachowy personel medyczny.
Komentarze