Inauguracja tradycyjnie rozpoczęła się wspólną modlitwą w Kościele Akademickim KUL. Eucharystii przewodniczył Metropolita Szczecińsko-Kamieński arcybiskup Andrzej Dzięga, absolwent, długoletni profesor i dziekan Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL (1999-2004). W homilii Ksiądz Arcybiskup przypomniał słowa św. Jana Pawła II, który wzywał uniwersytet do służby prawdzie. Rozwijając tę myśl wskazał, że nie chodzi tu o prawdę w znaczeniu czysto intelektualnym, ale prawdę, na którą składa się rozum oświetlony wiarą. Dopiero to połączenie wiary i rozumu, fides et ratio, pozwala na uzyskanie pełnego obrazu świata i człowieka, a jej poszukiwanie jest sensem istnienia uniwersytetu katolickiego. Zwracając się do społeczności uniwersytetu Arcybiskup Dzięga mówił: „Dziękujcie Bogu za ten uniwersytet, kochajcie ten uniwersytet, bo naprawdę jest to Alma Mater”.
Drugą część uroczystości rozpoczęło przemówienie Rektora KUL ks. prof. Antoniego Dębińskiego. Przypomniał w nim, że jednym z ważnych zadań katolickiego uniwersytetu, o którym pisał św. Jan Paweł II i na który wskazuje dziś również papież Franciszek, jest współtworzenie chrześcijańskiej kultury. Uniwersytet ma być miejscem rzetelnej debaty, autentycznego dialogu i prawdziwej wspólnoty, a także ma kształtować ludzi wyposażonych w kulturę intelektualną i moralną, zdolnych poprzez twórczy dialog przemieniać świat w duchu wartości chrześcijańskich.
W swoim przemówieniu Ksiądz Rektor podsumował stan uniwersytetu w chwili wejścia w życie reformy szkolnictwa wyższego. W nowy rok akademicki KUL wkroczył ze społecznością liczącą 10 579 studentów i doktorantów, kształcących się na 50 kierunkach studiów. Wśród nich jest 33 doktorantów Szkoły Doktorskiej KUL, która właśnie rozpoczęła działalność. Z roku na rok rośnie liczba studentów-obcokrajowców, która wynosi już 924 osoby, m.in. z Ukrainy, Białorusi, Nigerii czy Meksyku, a także po raz pierwszy z Albanii, Azerbejdżanu, Bośni i Hercegowiny oraz Dominikany.
Wspomniał również o sukcesach, które stały się udziałem społeczności akademickiej KUL w ciągu ubiegłego roku. Przypomniał, że pięcioro profesorów KUL znalazło się w składzie Rady Doskonałości Naukowej. To wyróżnienie jest najlepszym potwierdzeniem znaczącego miejsca uniwersytetu na mapie akademickiej kraju, jako że wyboru członków Rady dokonali samodzielni pracownicy naukowi z całej Polski. Wśród środków finansowych pozyskanych przez KUL w ostatnim okresie ważne miejsce zajmuje projekt w ramach programu Regionalna Inicjatywa Doskonałości, dzięki któremu pracownicy filozofii i teologii w najbliższych latach będą mieć do dyspozycji niemal 12 milionów złotych. W kontekście przyszłości uczelni istotne jest dofinansowanie na Zintegrowany Program Rozwoju KUL, które zamyka się kwotą 35 milionów złotych. Najważniejszą zmianą organizacyjną związaną z wdrożeniem reformy szkolnictwa wyższego jest wzmocnienie roli instytutów, które odpowiadają za działalność naukową i dydaktyczną. Wyzwaniem w kontekście przyszłości uniwersytetu jest poszerzenie zakresu badań i kształcenia o nowe kierunki. W tym kontekście ważne jest uzyskanie przez KUL uprawnień do prowadzenia studiów na kierunku pielęgniarstwo.
Przemówienie Rektora KUL ks. prof. Antoniego Dębińskiego
List do uczestników uroczystości skierował Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
Ważną częścią inauguracji była immatrykulacja nowych studentów i doktorantów. Uroczyste ślubowanie w imieniu młodych ludzi rozpoczynających swoją przygodę z KUL złożyli ich przedstawiciele, którzy przyrzekali: „sumiennie wypełniać swoje obowiązki, by rzetelnie przygotować się do pracy dla dobra Kościoła i Ojczyzny”
Wykład inauguracyjny wygłosił Minister Zdrowia prof. Łukasz Szumowski. Tematem wykładu były relacje między wiedzą, prawdą i wiarą. Minister Szumowski przypomniał, że uniwersytet od początku był wspólnotą osób poszukujących wiedzy i prawdy. Podkreślił, że wartości odkrywane dzięki rozumowi i wierze, definicje i systemy, które są zgłębiane i rozwijane szczególnie na katolickim uniwersytecie mają niezwykle silny wpływ nie tylko na nauki szczegółowe – np. medycynę czy biologię, ale również na życie codzienne każdego z nas. „W końcu każdy z nas przy ograniczonych zdolnościach rozumu musi podejmować decyzje w życiu, oparte o wiedzę, zgodnie ze swoim sumieniem". Spoglądając na współczesny uniwersytet postawił pytanie czy pozostanie on miejscem, w którym poszukiwane są odpowiedzi na fundamentalne zagadnienia, czy też jego znaczenie jest ograniczane tylko do funkcji utylitarnych? Czy uniwersytet pozostanie strażnikiem obiektywnej prawdy, czy też będzie ona ustalana w drodze głosowania? Podważanie istnienia obiektywnej prawdy grozi relatywizacją etyki badań naukowych i może skutkować prowadzeniem badań na osobach chorych czy biednych. Pytanie o istotę prawdy ma więc realne konsekwencje w życiu każdego z nas i pozostaje nadal aktualne.
O godzinie 18.00 na Auli im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego odbył się koncert z cyklu Opus Magnum – KULowskie wieczory z muzyką. Z Nadzwyczajnym Koncertem Kameralnym na dwa flety i klawesyn wystąpią: Agata i Łukasz Długoszowie oraz Marek Toporowski. Usłyszymy m.in. utwory Telemanna, Haendla, Bacha i Vivaldiego.
Komentarze