– Lublin to jeden z najprężniej rozwijających się ośrodków IT w kraju. Szacujemy, że rynek ICT zasila blisko 1 800 firm. W przeciągu ostatnich ośmiu lat zanotowaliśmy wejście do Lublina ponad 30 firm z branży ICT zarówno polskich, jak i zagranicznych. Od 2012 roku poprzez realizację programu „Lubelska Wyżyna IT”, rozwijamy i integrujemy lubelski sektor IT. Obecnie możemy pochwalić się silnym i zjednoczonym ekosystemem, czego dowodem jest m. in. organizacja wydarzenia „Uczeń na Wyżynie IT”. Lublin może być dumny z tego, że firmy z lubelskiej branży IT na rzecz wyższej idei chętnie angażują się w podnoszenie kompetencji młodzieży z zakresu nowych technologii oraz dbają o rozwój całego środowiska informatycznego – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
„Uczeń na Wyżynie IT” jest wydarzeniem skierowanym zarówno do uczniów liceów i techników, którzy interesują się informatyką, jak i młodzieży, której świat nowych technologii nie jest jeszcze do końca znany. Podczas warsztatów, które poprowadzą przedstawiciele firm z branży IT, uczestnicy pozyskają wiedzę na temat zasobów lubelskiego sektora informatycznego. Celem warsztatów jest zachęcenie uczniów do rozwijania swoich pasji związanych z nowymi technologiami, zaprezentowanie potencjału lubelskiego sektora IT, a przede wszystkim pokazanie szerokiego kontekstu branży IT, czyli ról i stanowisk pracy innych niż programista i tester oraz tego, że każdy może znaleźć dla siebie miejsce w IT jeżeli tylko wykaże minimum zaangażowania. Zapisy poprowadzą nauczyciele, którzy zgłaszać będą grupę swoich uczniów.
Projekt jest pochodną jednej z największych konferencji informatycznych w Lublinie, organizowanej przez Miasto Lublin pt. „Check IT” i powstał w odpowiedzi na problem braku wiedzy młodzieży na temat potencjału lubelskiej branży informatycznej. Cześć utalentowanych uczniów wybiera studia w innych miastach, nie mając dostatecznej wiedzy na temat oferty lokalnej branży IT.
– Rynek pracy w sektorze IT w Lublinie dynamicznie się rozwija, w tym momencie zatrudniamy blisko 6 000 pracowników w tym sektorze, a zapotrzebowanie na osoby z wykształceniem informatycznym stale rośnie. Wychodząc naprzeciw temu wyzwaniu dajemy szansę młodzieży, aby już dziś mogła nabyć wiedzę potrzebną do rozpoczęcia przygody z branżą IT. Poprzez warsztaty „Uczeń na Wyżynie IT” chcemy zachęcić uczniów do studiowania kierunków informatycznych pokazując im jaka kariera czeka ich po uzyskaniu dyplomu, a może nawet jeszcze wcześniej – mówi Mariusz Sagan, Dyrektor Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin.
W przeciągu ostatnich 8 lat w Lublinie rozpoczęło działalność 31 firm IT, w tym 8 zagranicznych.
W ostatnich latach liczba firm w branży ICT wzrosła prawie trzykrotnie z 662 w roku 2011 do ponad 1 800 obecnie. W branży IT, w firmach zatrudniający powyżej 10 osób, pracuje w tym roku około
6 000 osób, w 2011 r. było to ok 2 000. Wzrosła także liczba studentów kierunków informatycznych z 2 380 w 2011 roku do 6 078 w 2019 r. Obecnie organizowanych jest kilkadziesiąt wydarzeń IT w ciągu roku.
Technologie IT, którymi ekscytuje się i które rozwija z pasją moje pokolenie, to dla młodego odbiorcy kolejna usługa jak woda i prąd – coś co zawsze było „w ścianie” i nie wiadomo jak tak naprawdę działa. Najciekawsze wciąż jeszcze przed nami i warto się zagłębić bardziej niż tylko, jako konsument treści – wyjaśnia Sławomir Sobótka, firma Bottega IT Minds.
W programie wydarzenia przewidziano prezentacje na temat wizji przyszłości świata IT, możliwości zatrudnienia oraz kompetencji pracowników wymaganych na danych stanowiskach pracy. Ponadto uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć jak zbudować własny SmartHome z Raspberry Pi oraz pogłębić swoją wiedzę z zakresu sztucznej inteligencji i Azure Cognitive Services. Dodatkowo wydarzenie uatrakcyjni możliwość zwiedzenia nowoczesnych biur firm IT oraz zobaczenia „od kuchni” jak wygląda praca w tej branży.
– Uczestników warsztatów czeka solidna dawka wiedzy o podstawach świata IT plus hot topic. Tym razem opowiemy o SmartHome jako część IoT. Dziś SmartHome to nie magiczna wiedza. Dziś elementy SmartHome można kupić w dobrym markecie budowlanym. Do tego wystarczą tablet i ciekawość tematu. Od SmartHome rzut kamieniem do SmartOffice. A stąd to już tylko kroczek do SmartCity – dodaje Mariusz Jastrząb z firmy intive.
Gdzie i kiedy?
Warsztaty odbędą się na terenie Centrum Zana Office Park A, przy ul. Nałęczowskiej 14
w siedzibach firm IT znajdujących się na terenie biurowca, w czterech terminach do wyboru: 22 października 2019 r., 26 listopada 2019 r., 28 stycznia 2020 r. oraz 25 lutego 2020 r. Informacje na temat wydarzenia dostępne są w wydarzeniu „Uczeń na wyżynie IT” na Facebooku.
Jak się zapisać?
Ze względów organizacyjnych zapisów mogą dokonywać wyłącznie nauczyciele, telefonicznie. Jedna szkoła może zgłosić maksymalnie dwie grupy uczestników (liczących po maksymalnie 30 osób) podając preferowaną godzinę warsztatów. Liczba miejsc na warsztaty jest ograniczona, o udziale decyduje kolejność zgłoszeń.
Komentarze