Głównym organizatorem „Forum Inżynierii Ekologicznej” jest Lubelski Oddział Polskiego Towarzystwa Inżynierii Ekologicznej, we współpracy z Wydziałem Inżynierii Środowiska Politechniki Lubelskiej, Wydziałem Inżynierii Produkcji Uniwersytetu Przyrodniczego
w Lublinie, Polską Akademią Nauk w Lublinie oraz Lubelskim Towarzystwem Naukowym.
Konferencja organizowana jest cyklicznie od 1996 r. Stanowi platformę do prezentacji najnowszych wyników prac naukowych i osiągnięć wdrożeniowych, uzyskanych w różnych ośrodkach naukowych na świecie, na rzecz szeroko rozumianej ochrony środowiska.
Inżynieria środowiska pojawiła się jako oddzielna dyscyplina w połowie lat 30. XX wieku jako odpowiedź na wzrost degradacji środowiska spowodowaną przez działalność człowieka. Zakłada ona efektywne wykorzystanie pracy ludzkiej, kapitałów, surowców i zasobów glebowych, przy minimalizacji wytwarzania szkodliwych dla środowiska zanieczyszczeń.
– Tematyka konferencji obejmuje kwestie związane z zanieczyszczeniem środowiska, czyli powietrza, gleby i wody oraz jego odtwarzaniem i ochroną. Nie zabraknie zagadnień dotyczących technologii oczyszczania ścieków oraz zagospodarowania odpadów przemysłowych i komunalnych. Rozmawiać będziemy również o odnawialnych źródłach energii oraz technologiach energooszczędnych – mówi przewodniczący komitetu organizacyjnego konferencji prof. Gabriel Borowski z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Lubelskiej.
Naukowcy podejmą się oceny ryzyka zdrowotnego związanego z zanieczyszczeniem powietrza w wybranych uzdrowiskach w Polsce. Odpowiedzą na pytania: Czy nanosrebro jest skutecznym środkiem grzybobójczym? Co to jest biologizacja? Czy wody z jezior kamieniołomowych mogą być wykorzystane do nawadniania? Podzielą się wynikami badań na temat wpływu mostów na proces zmętnienia wody na przykładzie dużych rzek nizinnych, czy zastosowania geowłóknin z odpadów włókienniczych oraz włókien wełny do ochrony skarp przed erozją powierzchni skarp i brzegów strumieni.
Komentarze