Efektem będzie przeszkolenie około 450 osób – pracowniczek i pracowników jedenastu miejskich instytucji kultury oraz kilkudziesięciu organizacji pozarządowych realizujących zadania z zakresu kultury zlecone przez Miasto. Szkolenia ruszają od września. Przeprowadzą je dwie ogólnopolskie organizacje, wyłonione w drodze otwartego konkursu ofert: Fundacja Kultury Bez Barier oraz Fundacja Polska Bez Barier. Łączna kwota środków to 100 000 zł.
– Chcemy, by osoby zainteresowane uczestnictwem w kulturze mogły się z niej cieszyć na pełnych prawach, by na swojej drodze nie napotykały barier. Dlatego od od kilku miesięcy pracujemy nad programem zwiększania wiedzy, wrażliwości i umiejętności osób pracujących w lubelskiej kulturze. Chcemy, by pracownicy kultury nie stresowali się, widząc osobę na wózku, głuchą czy niewidomą. By potrafili bez obaw zaprosić osobę z niepełnosprawnością intelektualną jako gościa na wydarzenie – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.
Podczas wielogodzinnych warsztatów będzie można nie tylko otrzymać porcję wiedzy, ale także poczuć na sobie pojawiające się bariery, a także bezpośrednio porozmawiać z osobami, które wiedzą na temat (nie)dostępności najwięcej - czyli z samymi zainteresowanymi. Uczestnicy szkolenia będą w ten sposób mogli zmierzyć się z organizacyjnymi czy architektonicznymi barierami, które stoją na drodze do większej dostępności. Do końca 2019 roku około 450 osób, tworzących i udostępniających w Lublinie wydarzenia kulturalne, w tym m. in. około połowy pracowniczek i pracowników miejskich instytucji kultury, zostanie przeszkolona z podstaw dostępności.
Ponadto od czerwca przy Wydziale Kultury funkcjonuje robocza grupa, które przygotowuje i wdraża konkretne rozwiązania, mające eliminować bariery. Trwa praca nad ujednoliceniem opisów instytucji i wysyłanych komunikatów i zaproszeń, by były zrozumiałe i czytelne dla jak najszerszej grupy odbiorców. W większości instytucji planowane jest powołanie koordynatorów dostępności, by w każdej instytucji kultury był ktoś, kto na co dzień, od wewnątrz, dba o dostępność. Powstał również profil na Facebooku Kultura Dostępna - Lublin, na którym gromadzona jest wiedza i udostępniane są dobre praktyki.
W najbliższym czasie powstanie grupa konsultacyjna złożona z osób z niepełnosprawnościami, do której będzie się można zwrócić, by np. zweryfikować wypracowane rozwiązanie, przetestować stronę, czy inne wprowadzane rozwiązanie. Na początku września planowane jest także spotkanie z lubelskimi organizacjami pozarządowymi, by również z nimi porozmawiać o dostępnej kulturze.
Kultura dla wszystkich w Lublinie!
- 06.08.2019 10:50 (aktualizacja 05.04.2023 13:44)
Komentarze