Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny!
Harmonogram obchodów:
11 czerwca, godz. 16:00 - wieczorek poetycki dla seniorów inspirowany kulturą Rzeczpospolitej Obojga Narodów*
12-13 czerwca, godz. 10:00 - warsztaty plastyczne**
14 czerwca, godz. 15:00 - 17:00 - Otwarta Szafa - wydarzenie bez rezerwacji miejsc
15 czerwca, godz. 12:00 - Aktorzy odczytają postanowienia Unii przed Teatrem
15 czerwca, godz. 19:00 - Instalacja performatywna*
16 czerwca, godz. 17:00 - Instalacja, prowadzenie: Grażyna Lutosławska*
16 czerwca, godz. 19:00 - Spacer Szlakiem Unii Lubelskiej z przewodnikiem*
Opis wydarzeń:
450-lecie Unii Lubelskiej Wieczorek poetycki dla seniorów
11 czerwca 2019 | godz. 16.00 Foyer Teatru
Zapraszamy na wyjątkowy wieczór poetycki poświęcony jubileuszowi 450 rocznicy Unii Lubelskiej. Dla upamiętnienia tego symbolicznego wydarzenia lubiani i cenieni aktorzy Teatru im. J. Osterwy w Lublinie: Grażyna Jakubecka, Jowita Stępniak i Witold Kopeć zaprezentują Państwu fragmenty „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.
Udział w wieczorku jest całkowicie bezpłatny pod warunkiem, że zabiorą Państwo ze sobą zapał i pozytywną energię. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejszą rezerwację w kasie teatru pod nr telefonu: 81532 42 46 lub w Biurze Organizacji i Reklamy pod nr tel.: 81 532 44 36.
Warsztaty plastyczne
12 i 13 czerwca 2019 | godz. 10.00 | Nowa sala prób
Poranne warsztaty dla grup zorganizowanych, dedykowane dzieciom w wieku 7 – 12 lat, w czasie których pod okiem teatralnych plastyków będą tworzyć pieczęci i mapy z epoki.
Udział w warsztatach jest bezpłatny, rezerwacje przyjmuje Biuro Organizacji i Reklamy pod nr tel.: 81 532 44 36.
Otwarta szafa
14 czerwca | w godz. 15.00 – 17.00 | Foyer Teatru
Otwieramy teatralny magazyn z kostiumami. To wyjątkowa okazja by przyjrzeć się z bliska i przymierzyć kostiumy charakterystyczne dla czasów Rzeczpospolitej Obojga Narodów, a nasz teatralny fotograf zrobi Ci pamiątkowe zdjęcie.
Wstęp wolny
Postanowienia Unii Lubelskiej czytają aktorzy
15 czerwca 2019 | godz. 12.00 | przed Teatrem
Zapisy historycznego porozumienia zawartego na sejmie walnym w Lublinie 1 lipca 1569 roku odczytają aktorzy przed gmachem naszego Teatru.
Unia Lubelska instalacja performatywna
15 czerwca 2019 | godz. 19.00 | Reduta
Tomasz Śpiewak – reżyseria
Bartosz Dziadosz – muzyka
Sasza Prowaliński – obrazy
Występują:
Justyna Janowska, Edyta Ostojak, Daniel Dobosz, Jan Dravnel (gościnnie)
Unia lubelska/ Inspiracja
Inspiracja -natchnienie, zapał twórczy, impuls, bodziec do działania. U podstaw Unii legły ideały, które pozostają ważne i dziś. Współdziałanie narodów, otwartość, tolerancja, polityczny racjonalizm. O Rzeczpospolitej Obojga Narodów myślimy dzisiaj nie tylko w kontekście stworzenia państwa, ale jego późniejszej historii. O tym jak doszło do jego rozpadu. Czym była Unia dla ludzi, gdy została zawarta? Czym dzisiaj możemy się zainspirować? Odpowiedź to fantazja historyczna, którą na scenie będzie tworzyć polsko-litewski zespół. Aktorzy - Jan Dravnel, Daniel Dobosz, Justyna Janowska, Edyta Ostojak.
Fani muzyki eksperymentalnej będą mieli okazję posłuchać nowego utworu Bartosza Dziadosza Pleqa skomponowanego specjalnie na tę okoliczność. Będziemy mieli także okazję obejrzeć 50 metrów kwadratowych prac scenografa i malarza urodzonego w Mińsku Aleksandra Prowalińskiego, którego widzowie Teatru Osterwy poznali, jako autora scenografii do „Trzech sióstr” w reż. Jędrzeja Piaskowskiego.
Na wydarzenie dostępne są bezpłatne wejściówki. Rezerwacje przyjmujemy w kasie teatru pod nr telefonu: 81 532 42 46 lub w Biurze Organizacji i Reklamy pod nr tel.: 81 532 44 36.
Teatr radiowy w teatrze „Duszki i duchy” - słuchowisko (na żywo) na podstawie Duszków Franciszki Arnsztajnowej
16 czerwca 2019 | godz. 17.00 | Foyer
Grażyna Lutosławska – reżyseria
Piotr Król i Tomasz Wierzchoń - realizacja
Barbara Wołosiuk - scenografia
Występują: Tomasz Bielawiec, Teresa Filarska, Jowita Stępniak
Unia dwóch teatrów - Teatr znowu spotka się z radiem. Tym razem przywołamy Duszki Franciszki Arnsztajnowej, poetki, z którą Józef Czechowicz nie tylko zakładał w Lublinie Związek Literatów, ale także wydał wspólny tom wierszy zatytułowany Stare kamienie.
Przeniesiemy się też na chwilę z Teatru Osterwy na ulicę Złotą. Razem z Jarosławem Cymermanem wyjrzymy przez okno kamienicy Riabininów, w której mieści się kierowane przez niego Muzeum Czechowicza i spróbujemy zajrzeć przez okna domu naprzeciwko: poeta bywał często przy Złotej 2 i w salonie Franciszki Arnsztajnowej czytał swoje wiersze. Spotkaniem dwojga poetów i unią dwóch teatrów spróbujemy zbudować rzeczywistość „z pajęczyn i migotów”.
Na wydarzenie dostępne są bezpłatne wejściówki. Rezerwacje przyjmujemy w kasie teatru pod nr telefonu: 81 532 42 46 lub w Biurze Organizacji i Reklamy pod nr tel.: 81 532 44 36.
Spacer śladami Unii Lubelskiej z przewodnikiem
16 czerwca 2019 | godz. 19.00
Do dziś Unię Lubelską uważa się za wzór rozwiązań polityczno-prawnych. Była pierwszą w Europie udaną próbą przymierza dwóch państw. Stała się znaczącą częścią obywatelsko-federalnej tradycji Europy i swoistym prekursorem Unii Europejskiej. Spacer z przewodnikiem turystycznym przybliża miejsca związane z tymi wydarzeniami oraz upamiętnia związki miasta z jedną z najświetniejszych dynastii ówczesnej Europy – Jagiellonami.
Rezerwacje na spacer przyjmujemy w kasie teatru pod nr telefonu: 81 532 42 46 lub w Biurze Organizacji i Reklamy pod nr tel.: 81 532 44 36.
*Obowiązuje telefoniczna rezerwacja miejsc. Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie
**Obowiązuje telefoniczna rezerwacja miejsc. Warsztat skierowany do zorganizowanych grup najmłodszych w wieku 7-12 lat.
Do zobaczenia!
Komentarze