Marszałek Sejmu Marek Kuchciński w liście, z okazji uroczystej sesji, skierowanym na ręce Nuncjusza Apostolskiego w Polsce abp Salvatore Pannaccio podkreślił, że jubileusz przywrócenia stosunków dyplomatycznych między Rzeczpospolitą Polską a Stolicą Apostolską to fragment "trwającej już od ponad tysiąca lat chrześcijańskiej tradycji na ziemiach polskich”. "Jubileusz relacji dyplomatycznych podkreśla stara, historyczna dewiza: Polonia semper Fidelis” - wskazał w korespondencji Marszałek Sejmu.
W historycznym rysie relacji polsko-watykańskich Marek Kuchciński zauważył znaczące momenty w historii, zwłaszcza w najnowszych dziejach naszego Narodu, które przerwane były okresami zaborów i powojennym brakiem relacji gdy Polska była rządzona przez komunistów. Przywołał postać prałata Achille Ratti, późniejszego papieża Piusa XII, który jako jedyny ambasador pozostał w Warszawie w 1920 r. gdy stolicy zagrażała armia bolszewicka, co miało szczególną wymowę i znaczenie dla Polaków.
W konferencji wzięli udział przedstawiciele polskich władz, Episkopatu i korpusu dyplomatycznego, Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pannaccio, duchowni, przedstawiciele świata nauki i kultury. W imieniu władz polskich wypowiedział się prof. Jacek Czaputowicz, którego list odczytał Konrad Szymański wiceminister spraw zagranicznych RP.
W roku 1919 zostały wznowione stosunki dyplomatyczne między Polską a Stolicą Apostolską po ponad 120 latach przerwy. Ich oficjalne przywrócenie poprzedził przyjazd o rok wcześniej do Warszawy (29 maja 2018) wizytatora apostolskiego w osobie prał. Achillesa Rattiego. Jesienią 1918 r. – już po uzyskaniu przez Polskę niepodległości – wizytator Ratti nawiązał pierwsze kontakty dyplomatyczne z rządem polskim. Bezpośrednim powodem była obsada biskupstwa polowego.
Komentarze