Reklama
czwartek, 21 listopada 2024 16:37
Reklama

Andrzej Arendarski: gospodarka to priorytet

Rozmowa z Andrzejem Arendarskim, prezesem Krajowej Izby Gospodarczej
Andrzej Arendarski: gospodarka to priorytet

Autor: KIG

Wywiad ukazał się w kwietniowym wydaniu Panoramy Lubelskiej.

 

Rok 2016 to będzie rok dobry czy zły dla polskiej gospodarki?

Wszystko wskazuje, że polska gospodarka będzie rozwijać się stabilnie. Pamiętajmy jednak, że wpływ na to, co dzieje się w Polsce, mają także czynniki zewnętrzne. Wiele zależy od tego, w jakim kierunku rozwijać się będzie sytuacja w UE, borykającej się m.in. z kryzysem imigracyjnym, czy widmem wyjścia z Unii Wielkiej Brytanii. Prognozując sytuację w polskiej gospodarce, należy uwzględniać także kontekst globalny. Niskie ceny ropy i innych surowców, spowolnienie w Chinach, niestabilność na rynkach finansowych, wzrost napięć geopolitycznych na Ukrainie, Bliskim Wschodzie czy części Afryki, mogą znacząco wpłynąć na tempo rozwoju światowej gospodarki i wpłynąć także na polski rynek.

 

Jak Pan ocenia plan ministra Morawieckiego?

Pozytywnie. Plan właściwie identyfikuje główne problemy gospodarcze i bariery wzrostu, takie jak zbyt niski poziom innowacyjności, czy np. skomplikowane i nieprzyjazne przedsiębiorcom przepisy. Jak w każdym planie – wszystko zależeć będzie od wypracowania dobrych instrumentów realizacji i skutecznego wdrażania. Bardzo pomocne, m.in. w kontekście tworzenia przyjaznych biznesowi regulacji, byłoby przyznanie ministrowi rozwoju większych kompetencji na przykład w obszarze przepisów podatkowych.

 

Rząd zapowiada wprowadzenie takiego podatku od przychodów, który spowoduje obniżenie kosztów przedsiębiorców...

Krajowa Izba Gospodarcza od zawsze opowiada się za jak najmniejszym obciążeniem przedsiębiorców daninami. Z zadowoleniem przyjmujemy każdą propozycję obniżania podatków, szczególnie jeśli dotyczy to sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

 

A co ze stawką godzinową?

Polacy powinni zarabiać więcej, ale sposobem na wzrost wynagrodzeń powinien być rozwój gospodarczy, wzrost wydajności, większa innowacyjność, a nie odgórnie narzucane kwoty. W Polsce wracamy do rynku pracobiorcy i sztywne ustalanie stawki wynagrodzenia jest moim zdaniem niepotrzebne i może zmniejszyć konkurencyjność gospodarki.

 

Gdyby Pan był doradcą premiera to...

Sugerowałbym priorytetowe potraktowanie reform w sferze gospodarki, rozwoju przedsiębiorczości i wzrostu innowacyjności. Zdrowa i dynamicznie rozwijająca gospodarka powinna być fundamentem wszelkich innych reform realizowanych np. w obszarze socjalnym.

 

Jak na polską gospodarkę wpłynie polityka klimatyczno-energetyczna TTIP?

Popieramy inicjatywy zmierzające do liberalizacji światowego handlu. Nadal analizujemy ewentualne skutki umowy, szczególnie dla naszego sektora MŚP. Niektóre branże wyrażają obawy np. co do konkurencyjności wynikającej m.in. z wyższych kosztów energii w Europie niż w USA. Mogą one dodatkowo rosnąć w wyniku realizacji planów bardzo rygorystycznej polityki klimatycznej UE. Jeśli chcemy konkurować z Ameryką, powinniśmy najpierw stworzyć w Europie odpowiednie warunki dla tutejszych firm.

 

Przed jakimi wyzwaniami stoi KIG?

Od początku działalności konsekwentnie realizujemy zadania związane m.in. z podnoszeniem konkurencyjności polskich firm, prowadzeniem dialogu z rządem, wspieraniem ekspansji zagranicznej, promowaniem zasad odpowiedzialnego biznesu, edukacją przedsiębiorców. W ostatnich latach położyliśmy nacisk na tworzenie warunków do wzrostu innowacyjności polskiej gospodarki. Efektem tych działań jest m.in. organizacja Kongresu Innowacyjnej Gospodarki, który od 2010 roku stanowi najważniejszą w naszym kraju platformę dyskusji i wypracowywania rozwiązań wspierających innowacyjność. Poza tym aktywnie uczestniczymy w pracach nad przepisami zachęcającymi do wdrażania rozwiązań podnoszących konkurencyjność polskich firm. Rozwój innowacyjności i konkurencyjności to najważniejsze wyzwanie nie tylko dla KIG, ale całej polskiej gospodarki.

 

Dziękuję za rozmowę.

rozmawiała Jolanta M. Kozak
zdjęcia: KIG

 

Andrzej Arendarski – doktor nauk humanistycznych, współzałożyciel i prezes Krajowej Izby Gospodarczej od chwili jej powstania. Ekspert ekonomiczny i działacz gospodarczy, wykładowca uniwersytecki i autor licznych publikacji na łamach wielu opiniotwórczych tytułów. Jest członkiem wielu organizacji i stowarzyszeń krajowych i zagranicznych, których celem jest wspieranie rozwoju gospodarczego. Przewodniczy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Doradztwa dla Małych Przedsiębiorstw, Komitetowi Polskiej Nagrody Jakości oraz jury Konkursu Mister i Junior Eksportu. 1 stycznia 2008 r. objął stanowisko Wiceprezesa EUROCHAMBRES – Stowarzyszenia Europejskich Izb Przemysłowo-Handlowych z siedzibą w Brukseli.

W latach osiemdziesiątych działał strukturach demokratycznej opozycji (w niezależnych strukturach oświatowych i wydawniczych; współtworzył też Towarzystwo Gospodarcze w Warszawie oraz Akcję Gospodarczą). W latach 1989-1993 r. był posłem na Sejm RP, a w 1992 r. ministrem współpracy gospodarczej z zagranicą w rządzie Hanny Suchockiej. Odznaczony wieloma wysokimi odznaczeniami krajowymi i zagranicznymi, m. in. Krzyżem Komandorskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także Orderem Uśmiechu.

Prywatnie ojciec córki i trzech synów.


Andrzej Arendarski

Jubileuszowa Debata Gospodarcza z okazji 25-lecia istnienia Krajowej Izby Gospodarczej (luty 2015)

VI Kongres Innowacyjnej Gospodarki i Globe Forum (9-10 czerwca 2015)


Podziel się
Oceń

Komentarze