To również aktualny temat z uwagi na opublikowane 12 kwietnia 2019 przezŚwiatową Inicjatywę na rzecz Zwalczania Astmy (GINA) nowe rekomendacje do leczenia, określane jako największe zmiany od 30 lat. Warto przy tej okazji zwrócić szczególną uwagę na sytuację pacjentów z astmą ciężką. Jeszcze kilkanaście lat temu prowadziła ona do śmierci. Obecnie można ją łagodzić, w Polsce dominuje jednak terapia z użyciem dużych dawek glikokortykosteroidów podawanych doustnie, co wiąże się ze skutkami ubocznymi (m.in. otyłość, trądzik, cukrzyca, zaćma i jaskra). Alternatywną, bezpieczną formę terapii stanowią nowoczesne leki biologiczne. Niestety, w ramach programów lekowych w Polsce tą formą terapii objętych jest zbyt mało osób.
Dlatego ważna jest poprawa świadomości na temat astmy. Pacjenci z astmą łagodną i umiarkowaną, wyposażeni w odpowiednią wiedzę, mogą w pełni kontrolować swoją chorobę. Z kolei dla pacjentów z astmą ciężką uwrażliwienie społeczeństwa na ich problem może pomóc w dostępie do właściwej terapii.
Global Initiative for Asthma (GINA) – organizacja koordynująca wszystkie działania związane z rozwojem diagnostyki astmy oraz poszukiwaniem najlepszych terapii – opublikowała 12 kwietnia 2019 nowe zalecenia dotyczące leków stosowanych w leczeniu astmy. Zgodnie z nimi, doraźne stosowanie małych dawek wziewnego GKS/FORMOTEROLU jest obecnie preferowaną metodą leczenia doraźnego (leczenia przeciw duszności) na wszystkich stopniach zaawansowania choroby (GINA 1–5), a dotychczas stosowane beta2-mimetyki (SABA) przesunęły się na miejsce leczenia alternatywnego. Celem obecnej zmiany wytycznych jest poprawa bezpieczeństwa pacjentów na całym świecie, ponieważ wykazano, że również w łagodnych postaciach astmy istnieje ryzyko zaostrzeń i zgonów z powodu choroby .
Komentarze