„Wystawa jest hołdem złożonym wybitnemu Polakowi i przypomnieniem jego biografii. Jest też przypomnieniem historii i idei bliskich jednej z najważniejszych postaci powojennej Polski” – czytamy w korespondencji.
Marszałek Sejmu zaznaczył, że to dzięki wielkiej mądrości, pracowitości i wierności chrześcijańskim zasadom profesor Stelmachowski osiągnął to, co dziś podziwiamy i co jest dla nas wzorem. „Nigdy nie zszedł z drogi prawdy i sprawiedliwości społecznej, troski o każdego mieszkańca Polski i Polaków żyjących poza granicami, szczególnie tych na Wschodzie. To dzięki jego zaangażowaniu sprawnie działy ośrodki polskiej kultury i oświaty za wschodnią granicą” - dodał Marek Kuchciński.
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski otwierając wystawę mówił o profesorze Stelmachowskim jako o wielkim patriocie, wielkim Polaku, któremu zależało na tworzeniu nowoczesnej Polski opartej na silnych fundamentach: wierze i tradycji. - Dla nas, Senatu profesor wyznaczył kierunki działania. Można powiedzieć, że od 30 lat realizujemy w Parlamencie testament profesora Stelmachowskiego - powiedział marszałek Karczewski.
List do uczestników wernisażu w imieniu prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego odczytała wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek. „Upamiętniamy dziś jedną z wybitnych postaci polskiego życia publicznego ostatnich kilkudziesięciu lat, która pozostawiła po sobie niezatarty ślad historii” - napisał Jarosław Kaczyński.
Na otwarciu wystawy obecna była rodzina profesora Stelmachowskiego, a także przedstawiciele Prezydium Sejmu i Senatu obecnej i poprzednich kadencji. Oprawę muzyczną zapewnili uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Andrzeja Stelmachowskiego w Starych Trokach na Litwie. Ekspozycja została przygotowana przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska".
Relacja z otwarcia wystawy o profesorze Andrzeju Stelmachowskim. „Jedna z najważniejszych postaci powojennej Polski”
- 11.04.2019 18:35 (aktualizacja 05.04.2023 13:43)
Komentarze