W Serbii, pierwszego i drugiego dnia wizyty Ryszard Terlecki, wraz z towarzyszącymi mu posłami: Barbarą Chrobak, Tomaszem Głogowskim i Jackiem Osuchem, spotkał się z wiceszefem parlamentu Veroljubem Arsiciem, pierwszym wicepremierem i ministrem spraw zagranicznych Serbii Ivicą Dačiciem oraz członkami Polsko-Serbskiej Parlamentarnej Grupy Przyjaźni.
Wicemarszałek Terlecki podkreślił, że Polska wspiera aspiracje Serbii do UE pomimo, że obydwa kraje mają odmienne wizje zapewnienia sobie bezpieczeństwa. Rozmówcy zgodzili się, że istnieje szerokie pole do rozwoju wzajemnie korzystnych stosunków polsko-serbskich. W bieżącym roku obchodzimy 100. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych, należy wykorzystać tę okazję do lepszego wzajemnego poznania obydwu państw i narodów. Istotny w tym procesie jest wymiar parlamentarny. Wicemarszałek zaproponował wielowektorowy rozwój współpracy od kontaktów bilateralnych na szczeblu grup parlamentarnych i komisji sejmowych poprzez współpracę regionalną w ramach konferencji przewodniczących parlamentów Europy Środkowo-Wschodniej oraz inicjatywy Europa Karpat aż do tzw. procesu berlińskiego w ramach UE, w którym Polska sprawuje przewodnictwo w 2019 r.
Podczas wizyty w Macedonii Północnej w środę i czwartek polska delegacja rozmawiała z wiceszefem parlamentu Goranem Misovskim, premierem Zoranem Zaewem, wiceministrem spraw zagranicznych Andrejem Zhernovskim oraz członkami Parlamentarnej Grupy ds. Współpracy z Polską.
Wicemarszałek Terlecki złożył gratulacje w związku z podpisaniem przez Macedonię Północną Protokołu o akcesji do NATO. W tej chwili w Polsce trwa proces legislacyjny prowadzący do przyjęcia ustawy wyrażającej zgodę na ratyfikację protokołu przez Prezydenta RP. Ryszard Terlecki przekazał zaproszenie dla Przewodniczącego Parlamentu Macedonii Północnej na posiedzenie Sejmu, podczas którego odbędzie się głosowanie w tej sprawie. Zapewnił o pełnym wsparciu Polski dla włączenia Macedonii Północnej do UE.
Macedonia Północna może włączyć się do europejskich projektów infrastrukturalnych, np. Via Carpatia, co służyłoby rozwojowi współpracy gospodarczej, a jednocześnie wzmocniłoby bezpieczeństwo w regionie. Rozmówcy z zadowoleniem odnotowali, że Polacy są narodem najliczniej odwiedzającym Macedonię Północną. Polska mogłaby współpracować w modernizacji infrastruktury turystycznej Macedonii Północnej. Jak podkreślił wicemarszałek Ryszard Terlecki, oferujemy również współpracę w dziedzinie modernizacji armii.
Delegacja Polsko-Bałkańskiej Grupy Parlamentarnej z wizytą w Serbii i Macedonii Północnej
- 21.03.2019 15:22 (aktualizacja 05.04.2023 13:42)
Komentarze