W lutym 1919 r. w Gruzji zostały przeprowadzone pierwsze powszechne, demokratyczne i wielopartyjne wybory do ciała ustawodawczego - Zgromadzenia Konstytucyjnego. Spośród 130 wybranych do Zgromadzenia – 23 członków reprezentowało mniejszości etniczne, wybrano także pięć kobiet.
Polsko-gruzińskie relacje parlamentarne w ostatnich latach są bardzo ożywione. Podpisanie porozumienia o partnerstwie strategicznym było głównym punktem grudniowej wizyty w 2017 r. przewodniczącego parlamentu Gruzji Irakli Kobakhidze przy Wiejskiej. Zawarta podczas uroczystości w Sali Kolumnowej umowa między Marszałkami Sejmu i Senatu a szefem gruzińskiego Parlamentu podniosła na wyższy poziom relacje parlamentarne obu krajów.
W 2018 r. kilkukrotnie doszło do spotkań na najwyższym parlamentarnym szczeblu. W listopadzie podpisano statut Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Gruzji. To było głównym punktem dwudniowej wizyty marszałka Sejmu Marek Kuchcińskiego w Tbilisi. W delegacji uczestniczyli również parlamentarzyści-członkowie Delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego obu państw. W dniach 25-30 października 2018, przedstawiciele Sejmu i Senatu prowadzili obserwację w związku z wyborami prezydenckimi które odbyły się 28 października w Gruzji.
27-28 lutego 2019 w Warszawie odbyło pierwsze w historii posiedzenie Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Gruzji. Podczas obrad, które odbyły się w Sali Posiedzeń Senatu, parlamentarzyści z obu krajów rozmawiali o wspólnej historii i doświadczeniach polsko-gruzińskich stosunków, członkostwie Gruzji w NATO i UE oraz wyzwaniach stojących przed samorządami. „Zgromadzenie potwierdza poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Gruzji” - czytamy w konkluzjach sesji. Podczas pierwszego dnia wydarzenia, poza obradami w Senacie, odbyło się także spotkanie Marszałka Sejmu z Przewodniczącym Parlamentu Gruzji.
Komentarze