„Rolnicy odważnie upomnieli się o własność do ziemi, o respektowanie praw do wolności słowa i sumienia. Odnieśli ogromny sukces” – napisał Marek Kuchciński w liście do uczestników uroczystości. Korespondencję odczytał poseł Wojciech Buczak.
Sygnatariuszami dwóch Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich, zawartych w lutym 1981 r., byli przedstawiciele rządu PRL, protestujący członkowie organizacji rolniczych oraz wspierający ich przedstawiciele NSZZ „Solidarność”. Strajki, które do nich doprowadziły, trwały na Podkarpaciu od końca grudnia 1980 r. Wśród postulatów rolników były m.in. gwarancje nienaruszalności własności chłopskiej.
Marszałek Sejmu podkreślił w liście, że wydarzenia te obudziły w mieszkańcach Podkarpacia poczucie godności oraz wiarę we własne możliwości, która pozwoliła na kontynuowanie walki z komunistyczną władzą. Skierował wyrazy uznania do wszystkich, którzy doprowadzili do podpisania Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich oraz do osób, które z determinacją walczyły o niezależną Ojczyznę i prawa należne każdemu człowiekowi.
„Organizatorom dorocznych uroczystości dziękuję za pielęgnowanie historycznej pamięci, a także za przekazywanie niepodległościowego i chłopskiego dziedzictwa następnym generacjom” – zakończył Marek Kuchciński.
Komentarze