Okres od 9 lutego do 24 lutego to czas międzysemestralnej przerwy w nauce w województwie lubelskim. Zainteresowani wstąpieniem w szeregi 2 LBOT będą mogli w tym czasie odbyć dwutygodniowe szkolenie podstawowe tzw. „szesnastkę”, nie rezygnując z dotychczasowych obowiązków. Szkolenie w ramach projektu „Ferie z WOT” rozpocznie się 9 lutego, a zakończy uroczystą przysięgą wojskową 24 lutego. Ćwiczenia będą odbywać się na terenie jednostki wojskowej w Lublinie. Wszyscy, którzy chcą podjąć to wyzwanie już mogą zgłaszać się do Wojskowych Komend Uzupełnień. Wniosek można również złożyć drogą elektroniczną za pomocą platformy ePUAP (zakładka Bezpieczeństwo narodowe).
Szkolenie wojskowe organizowane podczas ferii zimowych to zupełnie nowa oferta WOT, adresowana przede wszystkim do uczniów szkół średnich i studentów. Jest to odpowiedź na duże zainteresowanie służbą wojskową wśród ludzi młodych.
Jak zaznacza dowódca WOT, gen. dyw. Wiesław Kukuła – Istotą zarządzania służbą żołnierzy OT w formacji jest jak najlepsze zbalansowanie służby wojskowej z życiem osobistym i zawodowym. Ta zasada dotyczy również uczniów i studentów. Naszym celem jest rozwijanie zdobywanych w szkołach i uczelniach kompetencji. Wzrost liczby żołnierzy i kandydatów do służby będących uczniami szkół średnich, a także studentów jest faktem, którego nie zamierzamy ignorować.
Dopasowanie terminu szkolenia do okresu ferii nie zmienia systemu szkolenia przyjętego w WOT. „Szesnastka” to dopiero początek drogi szkoleniowej. Cały cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa 3 lata i jest podzielony na trzy etapy: szkolenie indywidualne (pierwszy rok), specjalistyczne (drugi rok) i zgrywające (trzeci rok). W tym czasie żołnierze OT szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych najczęściej w dni wolne od pracy w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu. W każdym roku żołnierz OT uczestniczy w dwutygodniowym szkoleniu zintegrowanym, organizowanym na poligonie.
Projekt „Ferie z WOT” organizowany jest po raz pierwszy w kilku wybranych brygadach OT w Polsce.
Komentarze