Reklama
piątek, 17 stycznia 2025 14:56
Reklama

Rusza Lubelska Akademia Partycypacji, program współpracy przedstawicieli lokalnego samorządu

Do 31 stycznia br. trwa rekrutacja do nowego programu skierowanego do wszystkich zainteresowanych działalnością lokalnego samorządu. Celem Lubelskiej Akademii Partycypacji jest stworzenie platformy współpracy lokalnych aktywistów oraz organizacja cyklicznych wykładów, warsztatów oraz spotkań z ekspertami i praktykami. Organizatorem bezpłatnego programu jest Fundacja Wspierania Samorządności „Nasza Dzielnica”.

Autor: LAP

- Zależy nam na stworzeniu uwarunkowań do integracji oraz wymiany doświadczeń i pomysłów aktywnych Lublinian, którzy jednocześnie otrzymają możliwość poznania prawnych i funkcjonalnych aspektów działalności organów pomocniczych oraz opiniodawczo-doradczych - mówi Filip A. Trubalski, Prezes Zarządu Fundacji i Koordynator Akademii.

W ramach Akademii zaproszeni prelegenci podejmą tematykę działalności organów samorządu terytorialnego, współczesnej administracji publicznej, podstaw procesu legislacyjnego oraz finansów publicznych, zarządzania projektami czy komunikacji społecznej.

- W marcu odbędą się wybory członków lubelskich rad dzielnic do udziału, w których chcielibyśmy zachęcić i przygotować merytorycznie jak największą liczbę osób. Osób często od lat zaangażowanych w sprawy lokalnej społeczności. Jako Fundacja od kilku lat dążymy do zwiększenia wysokości kwoty rezerwy celowej czy wprowadzenia elektronicznego, dostępnego dla wszystkich mieszkańców, wykazu dokumentów przedkładanych przez rady dzielnic do Urzędu Miasta Lublin - dodaje Filip A. Trubalski.

Dodatkowo w ramach Lubelskiej Akademii Partycypacji poruszona zostanie tematyka organów opiniodawczo-doradczych. W skali kraju, Lublin klasyfikuje się w czołówce miast pod względem liczby powołanych ciał doradczych. Funkcjonują one m.in. w obszarze polityki gospodarczej, urbanistyki, aktywności społecznej, kultury i sportu czy bezpieczeństwa i porządku publicznego.

W ramach aplikacji do udziału w programie należy wysłać mail - na adres [email protected] - zgłoszeniowy, w którym zostanie opisana dotychczasowa działalność i własna wizja roli rad dzielnic w procesie funkcjonowania lubelskiego samorządu terytorialnego.

Fundacja Wspierania Samorządności „Nasza Dzielnica” wspiera i promuje rozwiązania prawne, gospodarcze, społeczne oraz kulturowe w zakresie działalności jednostek pomocniczych Miasta Lublin, podejmuje przedsięwzięcia na rzecz stworzenia platformy komunikacji między Radami Dzielnic oraz zwiększenia zaangażowania obywateli w rozwój postaw społeczeństwa obywatelskiego. W ostatnich latach Fundacja była autorem „Niezbędnika” Mieszkańca - zbioru najważniejszych informacji na temat lubelskich Rad Dzielnic, realizatorem projektu „Świadomy obywatel - Rady Dzielnic, tu zaczyna się aktywność obywatelska”, współrealizatorem projektu „Jawny Lublin 2017” w ramach, którego zorganizowano „I Forum Przewodniczących Rad i Zarządów Dzielnic” oraz przeprowadzono szkolenia oraz monitoring lubelskich organów jednostek pomocniczych.


Podziel się
Oceń

Komentarze