– Liczące sobie nawet kilkaset lat obiekty zabytkowe zaskakują sytuacjami, które trudno przewidzieć na etapie przygotowywania dokumentacji. Po rozpoczęciu remontu naszych siedzib napotkaliśmy się m.in. z problemami konstrukcyjnymi w Spichlerzu Ulanowskiego, co wydłuża termin zakończenia remontu w tym obiekcie o kilka miesięcy. Okazało się, że storczykowa więźba dachowa jest w bardzo złym stanie i trzeba będzie zdjąć całe pokrycie dachowe, wymienić uszkodzone elementy i całą konstrukcje złożyć od nowa – zaznacza Magdalena Postępska, zastępca dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego.
Prace remontowe obejmują Kamienicę Celejowską, Dom Kuncewiczów, Spichlerz Ulanowskiego, Dwór z Gościeradowa i Dom Wójtowski z Modliborzyc. W budynkach jest wzmacniana konstrukcja, trwa wymienianie gontu, trwają prace konserwatorskie oraz zabezpieczające stolarkę okienną. Remont obiektów i modernizacja wystaw odbywają się w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. W skład Muzeum Nadwiślańskiego wchodzi łącznie sześć oddziałów. W pozostałych - Gmachu Głównym, na Zamku w Janowcu, a także na terenie Grodziska Żmijowiska prowadzona jest bieżąca działalność wystawiennicza i edukacyjna. Zbiory z remontowanych obiektów tymczasowo można oglądać w Pałacu Czartoryskich w Puławach.
Projekt pn. „Remont konserwatorski i modernizacja ekspozycji w wybranych zabytkowych obiektach Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym” w ramach działania 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwoju zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.
Komentarze