Reklama
czwartek, 16 stycznia 2025 21:11
Reklama

Muzeum Wsi Lubelskiej: Ekspozycje muzealne w świątecznej odsłonie

Kolorowe pająki z bibuły wiszące u powały, wiecznie zielone gałązki jodły, pod stopami rozrzucona słoma, w kącie snop żyta, a na dzieży przygotowana wieczerza wigilijna - tak przed dziesiątkami lat wyglądały święta w wiejskich chatach na Lubelszczyźnie.

Autor: Muzeum Wsi Lubelskiej

W okresie przedświątecznym Muzeum Wsi Lubelskiej przygotowało bożonarodzeniowy wystrój kilku ekspozycji. W świątecznej odsłonie zobaczymy izby chałup wiejskich z Żukowa i Bukowej, salon dworu z Żyrzyna i plebanii z Żeszczynki oraz wnętrze kościoła z Matczyna. Ponadto 16 grudnia w miasteczkowej piwiarni z Siedliszcza będzie można uczestniczyć we wspólnym ubieraniu choinki.

W chałupach możemy podziwiać wystrój z początku XX wieku z tradycyjnymi dekoracjami z bibuły i słomy, czy ozdobione gałązkami wiecznie zielonej jodły przestrzenie między obrazami. Na stole wigilijnym pod haftowanym obrusem nie zabraknie siana, zaś w rogu izby, za łóżkiem spotkamy króla, czyli snop ze słomy żytniej, a w nim opłatek dla domowników. Glinianą polepę w izbie pokrywa warstwa słomy co symbolizuje stajenkę betlejemską, w której narodził się Chrystus. Ponadto w chałupie z Bukowej, na środku izby ustawiona została drewniana dzieża, wokół której gromadziła się niegdyś wielopokoleniowa rodzina przy wspólnej wieczerzy wigilijnej. W drewnianym kościele z Matczyna obejrzymy szopkę z zabytkowymi figurami, a we dworze z Żyrzyna choinkę ubraną w długi łańcuch oraz kolorowe i symboliczne ozdoby z szyszek, papieru, bibuły, koralików i słomy, wśród nich: pawie oczka, baletnice, grzybki i werbenki itp.

Świąteczne dekoracje w lubelskim skansenie można podziwiać do 23 grudnia, od wtorku do niedzieli w godzinach 9:00-15:00, a także po Nowym Roku w styczniu.


Podziel się
Oceń

Komentarze