czwartek, 23 stycznia 2025 06:08

Wizyjny system kontroli miejsc składowania odpadów w Lublinie. Podstawowe wymagania i założenia techniczne

Z biologicznego, społecznego i ekonomicznego punktu widzenia, pożary składowisk odpadów należą do jednych z najgroźniejszych i najniebezpieczniejszych. Owszem, często mają one charakter ukryty, to jest nie emitują "czystego" płomienia, aczkolwiek nie zmniejsza to ich roli w degeneracji środowiska naturalnego.
  • 06.08.2019 08:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Wizyjny system kontroli miejsc składowania odpadów w Lublinie. Podstawowe wymagania i założenia techniczne

Oczywiście pożary miejsc magazynowania odpadów nie mają wyłącznie charakteru ekologicznego. Wręcz przeciwnie - rodzą one szereg trudności organizacyjnych, zwłaszcza w kontekście przesiedleń ludności i wykorzystania potencjału straży pożarnej, która mogłaby być wykorzystana gdzie indziej.

Wizyjny system kontroli a zagrożenie przeciwpożarowe

Wizyjny system kontroli miejsca magazynowania odpadów to na chwilę obecną jedyny oręż w walce z pojawiającymi się pożarami. Zastosowanie złożonego, automatycznego i zabezpieczonego przed działaniem osób trzecich systemu, jest kluczowym narzędziem, służącym zapobieganiu i ograniczaniu skutków pożarów. Co więcej, jego funkcjonowanie jest uregulowane prawnie, w oparciu o wchodzącą w życie 20 lipca 2018 roku ustawę.

Zobacz ofertę: Monitoring - Lublin

Prawo a CCTV w miejscach składowania odpadów - założenia i regulacje

Wizyjne systemy kontroli miejsc składowania odpadów winny - w myśl przyjętej ustawy - spełniać szereg założeń.

Oto najważniejsze z nich:

1. Obszar działania - monitoring powinien obejmować cały obszar magazynowania, wraz z drogami dojazdowymi (minimum 15 m od krańca tegoż obszaru) i jego otoczenie na odległość co najmniej 5 metrów. Jeśli dany obszar ma charakter zamkniętej bryły, zasięg działania kamer powinien obejmować całą jego powierzchnię, to jest rejon od bramy, aż po wszystkie ściany. Wgląd w monitorowany obszar (w czasie rzeczywistym) powinny mieć również terenowe organy Inspektoratu Ochrony Środowiska.

2. Sprzęt - do rejestracji obrazu należy wykorzystywać wyłącznie kamery stacjonarne, które umożliwiają obserwację również w nocy. Kamera musi posiadać dodatkowy osprzęt w postaci nośnika pamięci i wbudowanego odtwarzacza zgrywanych plików. W myśl ustawy system ten ma umożliwić nie tylko rejestrację i zapis obrazu, ale też jego odtwarzanie, zatrzymywanie (na podglądzie) i przenoszenie na inne nośniki zewnętrzne. Jego zadaniem jest też przesyłanie obrazu do innych podmiotów zewnętrznych wymienionych w ustawie, co powinno być realizowane za pośrednictwem sieci Internet i w czasie rzeczywistym.

3. Systemy zabezpieczeń - wizyjny system kontroli miejsca magazynowania odpadów powinien być wyposażony w specjalny układ zasilający, którego zadaniem jest zasilenie instalacji również w momencie zaniku napięcia. Akumulatory układu powinny gwarantować nieprzerwaną pracę systemu monitoringu przez co najmniej 2 godziny. Układ ten powinien być również wyposażony w automatyczny system przekierowania napięcia, który zapewni płynne przejście na zasilanie rezerwowe, bez ryzyka awarii sprzętu, lub chwilowych przerw w pracy monitoringu.

4. Konserwacja - system monitoringu powinien pracować w trybie ciągłym. Co prawda - w myśl ustawy - w jego pracy dopuszcza się przerwy, ale ich łączny czas trwania nie powinien być dłuższy niż 2 dni w roku. Przerwy te mogą wystąpić wyłącznie na wskutek prac serwisowych, realizowanych przez kompetentną firmę wykonawczą. Przepisy ustawy nakładają również na administratora monitoringu obowiązek informowania Inspektoratu Ochrony Środowiska o powyższym problemie i to w terminie nie dłuższym niż 3 dni przed rozpoczęciem prac.

5. Nośnik danych - pamięć przechowująca zarejestrowane dane, powinna być umieszczona w miejscu odpowiednio odseparowanym od osób niepowołanych i niekorzystnych czynników zewnętrznych. Poprzez te czynniki rozumiemy przede wszystkim oddziaływanie ognia, promieniowania ultrafioletowego, światła, chemikaliów i oddziaływań mechanicznych. Do jego obsługi powinny być zatrudnione wyłącznie przeszkolone osoby, biorące pełną odpowiedzialność za jego użytkowanie.

6. Odtwarzanie danych i pojemność nośnika - system kontroli wizyjnej powinien zapisywać dane w formacie video, który można odtworzyć na innych urządzeniach multimedialnych, z wykorzystaniem ogólnodostępnych programów. Strumień wizyjny powinien być zapisywany w niezmienionej postaci, co dotyczy zwłaszcza jakości i rozdzielczości obrazu. Jeśli chodzi o pojemność nośnika, to powinna ona umożliwiać rejestrację danych przez co najmniej 30 dni. Po upływie tego czasu dopuszcza się, by dane na nim zapisane ulegały automatycznej kasacji.

Monitoring a monitoring, czyli najważniejsze różnice w przepisach

Teoretycznie przedsiębiorca zajmujący się składowaniem i przetwarzaniem odpadów, mógłby - w niektórych przypadkach - argumentować, że posiada on przecież sprawny system monitoringu. W praktyce monitoring monitoringowi nie jest równy. Na czym polegają różnice?

- Po pierwsze, przepisy te dotyczą wyłącznie osób zajmujących się składowaniem i przetwarzaniem odpadów. Są więc to regulacje specjalistyczne, skierowane do określonej grupy osób.

- Po drugie, ważnym kryterium jest czas przechowywania nagrań. W przypadku podmiotów zajmujących się obrotem odpadami, jest to 1 miesiąc. W innych branżach okres ten jest zdefiniowany za pomocą odrębnych, często wewnętrznych przepisów.

- Po trzecie, obowiązkiem inwestora montującego wizyjny system kontroli miejsca magazynowania odpadów, jest zapewnienie rozdzielczości kamery na poziomie co najmniej 250 pikseli/metr.

- Po czwarte, nowe przepisy dotyczą zarówno obszarów otwartych jak i zamkniętych. W pierwszym przypadku oznacza to konieczność zabudowania wielu kamer, których będzie znacznie więcej, niż w standardowym monitoringu.

Co wybrać, czyli wizyjny system kontroli od podszewki

Wybierając gotowe systemy monitoringu miejsc magazynowania odpadów, które jednocześnie mają spełniać założenia ustawy, należy uwzględnić tylko takie instalacje, które w pełni sprawdzą się w przypadku danego przedsiębiorstwa. Najistotniejsze będą tu oczywiście warunki otoczenia, ale też specyfika obiektu, jego przestrzeń itd. Ważne jest też to, czy opieramy się na już istniejącym systemie, czy też decydujemy się na zupełnie nową instalację. W tym pierwszym wariancie można oprzeć się na standardowych kamerach analogowych o ile rzecz jasna zapewniają one stosowną jakość obrazu. W przypadku systemów budowanych całkowicie od nowa, warto postawić na nowoczesne układy cyfrowe.

Podsumowanie

Nowe przepisy - choć rygorystyczne - w dużym stopniu korzystnie wpływają na środowisko naturalne. Ich kompleksowe wdrażanie warto powierzyć doświadczonym firmom, które posiadają odpowiednie kwalifikacje w tym zakresie. Jedną z nich jest KSK Lublin, która na co dzień zajmuje się realizacją wyżej opisywanych inwestycji.

Opracowano:

https://ksk.lublin.pl/
ul. Przybylskiego 19/2, 20-465 Lublin
[email protected]
691 026 826

--- Artykuł sponsorowany ---