Czym jest zjawisko zwane wypaleniem zawodowym?
To przede wszystkim stan długotrwałego wyczerpania organizmu, który jest spowodowany ciągłą walką ze stresem. Chodzi zarówno o obciążenie psychiczne jaki i fizyczne. Jakie są jego przyczyny? Do najczęstszych zaliczyć można: niedopasowanie do środowiska, w którym się znaleźliśmy, konflikt wartości, nadmiar obowiązków, niskie wynagrodzenie, konflikty w miejscu pracy, złe relacje międzyludzkie, poczucie niesprawiedliwości. Z powodu nagromadzonego stresu nie potrafimy cieszyć się innymi aspektami życia, brakuje nam czasu na rozwijanie swoich zainteresowań i budowanie relacji z rodziną. Komfort codziennego życia zdecydowanie się pogarsza.
Jak sobie radzić z wypaleniem zawodowym?
Na początek warto dokładnie przyjrzeć się, z jakich konkretnie przyczyn wynika nasz stres w pracy, a następnie szczerze porozmawiać z przełożonym. Być może będzie on w stanie znaleźć rozwiązanie w tej sytuacji i zmniejszyć trochę zakres przydzielonych obowiązków. Wzięcie urlopu, aby nabrać dystansu i odpocząć na pewno będzie dobrym pomysłem, choć nie rozwiąże naszych problemów w całości. Z pewnością pozwoli spojrzeć na sytuację chłodnym okiem i podjąć dalsze decyzje. Wsparcia i szczerej rozmowy szukajmy też u najbliższych. Jeżeli jednak czujemy, że nie jesteśmy już w stanie samodzielnie poradzić sobie z zaistniałą sytuacją, konieczna będzie wizyta u psychoterapeuty, który pomoże nam odnaleźć się w emocjach i powrócić do stanu spokoju.
Nie zapominajmy, że objawy podobne do wypalenia zawodowego mogą pojawić się już na etapie szukania zatrudnienia. Osoby zarejestrowane w Urzędzie Pracy jako bezrobotne, niemogące przez długi czas znaleźć pracy również zmagają się ze silnym stresem i brakiem motywacji do działania.